balk-burcu.jpg" border="0" align="left" /> (19 Şubat-20 Mart)

Yönetici Gezegeni: Jüpiter ve Neptün
Grup: Değişken
Elementi: Su
Renk: Deniz yeşili
Pozitif kaliteleri: Duyarlı, merhametli, hayal gücü kuvvetli, sanatsal ilham ve yaratıcılık sahibi,iyi kalpli, güçlü inanç sahibi.
Olumsuz ve zayıf yanları: İradesiz, kararsız, özgüveni düşük. Aşırı hayalperest, gerçeklerden kaçan ve kendine acıyan.
Enerji Merkezi: 3. çakra Nabhi ve 6.çakra Agnya

Balık insanı son derece merhametli, uysal ve vicdan sahibi olması ile tanınır. Çok duyarlı olan bu burç insanı dış etkenlerden çok kolayca etkilenebilir ve incinebilir. Hayal gücü çok gelişmiş olması nedeniyle sık sık hayal dünyalarına sığınabilirler. Bu şekilde gerçeklerden kaçma eğilimi taşırlar.
Sevimli ve fedakar yapıdadır. İyi kalpli ve merhametli olması sebebiyle balık burçları sık sık zorda kalmış, kendinden daha kötü durumda olan, yardıma nuhtaç kişilere yardım etmeye çalışır.
Çok hassas ve sezgileri gelişmiş ve diğer insanların da duygularına karşı empati yeteneği çok gelişmiş bir burçtur balık. Dış görünüş olarak ve davranışları ile sanki bu dünyadan değilmiş gibi bir izlenim verirler. Mücadeleci olmayan kişilikleri ile tartışmalardan hep uzak durmayı tercih ederler. Affedici ve huzura önem veren kişilerdir. Yavaş ve aceleci olmayan tavırları çoğu zaman uyuşukluk olarak nitelendirilir.

Mizah duygusu olan, sevilen arkadaşlardır. Kimi zaman neşeli tavırları ile çevrelerine pozitif enerji aşılarlar. Kimi zaman ise kabuklarına çekilirler.

Kendine güvensizlik bu burcun özelliklerinden biridir.
Kendi kendine acıyan eyleme geçmekten korkan, zayıf iradeli ve gerçeklerle yüzleşmemek için alkol gibi zararlı alışkanlıklara yönelen balıklar da vardır. Değişken guruba mensup bir burç olması sebebiyle sıkça kararsızlık yaşayabilirler. Bu, sıkça arayışa girmelerine kendilerinden ve ne istediklerinden emin olmamalarına ve hayalkırıklıkları yaşamalarına sebep olabilir.
Balık burcu son derece artistik ve yaratıcı özelliklere sahiptir. Çoğunlukla bu burçdan doğan kişileri bir ya da birkaç sanat dalı ile uğraşırken görebiliriz. Sanat, Balıkların hassas, duyarlı ve hayal gücü yüksek doğalarını ifade etmeleri için çok uygundur.
Son burç olan Balık en üstün sevginin ve evrensel birlikteliğin burcudur. Çoğu zaman özellikle ilerleyen yaşta bu, ruhsal bir birleşmeye yönelir. Balık su elementinden bir burçtur. Bu özellikleri ile başkalarının duygularını derinden anlayan, sanki bir psikolog gibi, başkalarının acılarını anlayan ve onlara yardımcı olmak isteyen bir yönleri vardır.
Balık burcu iki gezegenin etkisi altındadır; 3. çakramızı yöneten Jüpiter ve 6. çakramızla bağlantılı olan Neptün.
Jüpiter balık insanına eliaçıklık, güçlü inanış ve arayış verir. Neptün ise derin sezgi ve hayal gücü ve duyarlılık. Jüpiter tarafından yönetilen 3. çakramız içimizde dengeyi, tatminkarlığı ve beslenmeyi ifade eder. Balık burçları çok duyarlı olmalarından dolayı nabhi çakralarına çalışarak dengede kalmayı ve ilüzyonlara kapılmamayı ,kendileriyle barışık olmayı edinebilirler. Zararlı beslenmek ve alışkanlıklar(alkol vs.) bu çakraya zarar vererek 3. çakranın hassasiyetini ve içsel dengemizi zedeler. Kişi kolayca gerçeklikten kopabilir ve yanlış yapar hale gelebilir. O yüzden balıklar sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler. Balıklar ayrıca kilo almaya meyillidirler. 3. çakrada tatminkarlığımızı güçlendirerek ve gereğinden fazla yemeyerek ideal kilomuzu koruyabiliriz. 3. çakra ve Jüpiter içimizde gerçeği arayışı verir. Balıklarda da güçlü bir arayış vardır. Kendilerini gerçekleştirdikçe hayatları evrensel bir bütünlük kazanmaya başlar. Meditasyon bu burç için çok uygundur.. Ancak bunu diğer insanlara vermek ve yardımcı olmak daha büyük bir tatmin sağlayacaktır.
Neptün ise Agnya çakra adı verilen alnımızda yer alan 6. çakramızı etkiler. 6. çakranın konusu affedicilik, merhamet, sadeliktir. Kişinin kendine acıması ,karamsar ve olumsuz düşünceler ve geçmişten getirdiğimiz şartlanmalar 6. çakramızı olumsuz etkiler. Bu çakranın temizlenmesi ile zihnimiz bu gereksiz duygu ve düşünce birikintilerinden arınarak kendi içimzde evrensel bütünlüğü daha iyi yaşayabiliriz.
Balık burçları doğuştan gelen affedicilik ve merhamet niteliklerini kullanarak ve başkalarına olduğu kadar kendilerine de değer vererek ve öz saygı geliştirerek içlerinde varolan evrensel sevgiyi ve ruhaniyeti daha sağlıklı şekilde yaşayabilir ve evrim yolunda kendilerine ve insanlığa çok faydalı olabilirler.