Âşık Veysel Şatıroğlu, halk şairi, ozan (Sivas-Şarkışla- Sivrialan 25 Ekim 1894 - 21 Mart 1973).

Yaşamı

Babasının ismi Ahmed, annesinin Gülizar’dır. Yedi yaşında çiçek hastalığına yakalandı ve bir gözü kör oldu. İkinci gözüne de perde indi. Fakat az da olsa görüyordu. Bir gün inek sağarken yanına babası gelmiş aniden dönmesi ile gören gözüne değneğin ucu batmış ve o gözü de kör olmuştur.

Saz şairliğine meraklı olan babası, zaman zaman yörenin şairlerini saz çalmak için evinde toplardı. Babası sonunda Veysel’e bir saz alarak, halk şiirlerini öğretip, saz dersleri aldırdı. Veysel’in ilk saz hocası Çamışıhlı Ali’dir. 1919’da 25 yaşında evlenen Veysel, iki yıl sonra anası ve babasını kaybetti. Hanımı kendisini terk edip başkası ile evlenince, ikinci defa evlendi ve bu hanımından yedi çocuğu oldu.

Veysel, 1933'e kadar usta malı şiirleri çalıp söylerdi. 1933’ten sonra kendi şiirlerini çalıp söylemeye başladı. Köyünden hiç çıkmayan Veysel, 1933'ten sonra bütün Türkiye’yi gezmeye başladı ve Cumhuriyet'in onuncu yıldönümünde Ankara'ya gitti. Yapılan şenliklere katılarak sazıyle şiirler söyledi. Ondan sonra ünü hızla yayıldı. Anadolu'nun birçok ilini dolaştı; köy enstitülerinde müzik öğretmenliği yaptı.

Halk ozanlarından Karacaoğlan, Emrah, Dertli’yi usta olarak bilir ve severdi. 1952'de İstanbul’da büyük bir jübile yapıldı. 1965'tede TBMM'ce “Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden dolayı” özel bir kanunla vatani hizmet tertibinden maaş bağlandı. 78 yaşlarındayken 1973 senesinde öldü.