Tunç YALMAN,tiyatro sanatçısı ve yönetmeni (İstanbul 1925 - İzmir, 3 Mart 2006).

Robert Kolej'i bitirdi (1944). Aynı yıl Şehir Tiyatrosu’nda Muhsin Ertuğrul'un gençlerle hazırladığı Othello oyunuyle tiyatroya başladı. Daha sonra A.B.D.'de Yale Üniversitesi Tiyatro bölümünde üç yıl okuyarak 1950’de yurda döndü. Bir süre gazetecilik ve tiyatro eleştirmenliği yaptı. Rockefeller Vakfimn bir bursundan yararlanarak Avrupa ve A.B.D.'de bir yıldan fazla incelemelerde bulundu. 1957’de Haldun Dormen’in Küçük Sahne topluluğuna katıldı. 1959’da Fransa'ya giderek reji asistanı oldu. 1960 yılında Şehir Tiyatrosu’na girdi. Oyuncu ve yönetmen olarak Muhsin Ertuğrul'un 1966'-da ayrılışına kadar orada kaldı. Devlet işleri, Kral Lear, Mutlu günler, İktidar, Atina’lı Timon, Gazeteciden dost, Biraz gelir misiniz? gibi oyunlarda görev aldı. Daha sonra A.B.D.’ye gitti. Tiyatro çalışmalarını orada oyuncu ve yönetici olarak çeşitli yerlerde sürdürdü. Wisconsin eyaletinde Milwaukee Repertuvar Tiyatrosu'nun sanat direktörlüğünü yaptı.
1976-1989 yılları arasında Amerika’da ünlü Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Tiyatro Kürsüsünde ders vermeğe başladı. Bu arada, pek çok Fransızca ve İngilizce oyunu da dilimize çevirdi.

Tunç Yalman, oyunculuğunun, yönetmenliğinin ve çevirmenliğinin yanı sıra, uzun yıllar babası Ahmet Emin Yalman’ın sahibi olduğu Vatan Gazetesi’nde yazdığı tiyatro yazıları ve eleştirileriyle de Türk tiyatrosuna önemli katkılarda bulundu.

Yalman, uzun yıllar boyunca Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin Danışma Kurulu’nda da görev yapmıştır.