Cahit Uçuk asıl adı Cahide Üçok, (7 Ağustos 1911, İstanbul - 7 Kasım 2004 İstanbul) Türk hikaye ve roman yazarı.

Son Osmanlı Meclis-i Mebusanında Siverek Milletvekili ve Kaymakam olan İbrahim Vehbi Üçok ve annesi aslen Selanik'li olan Hadiye hanım çiftinin ilk çocuğudur. Kendisine Cahit denilmesinin sebebiyse; babasının Hüseyin Cahit Yalçın ile olan yakın dostluğu ve ona karşı olan sevgisiydi. Çocukluğunda babasının görevinden dolayı, üçbuçuk yılını Hekimhan'da geçirmiş daha sonra ise Alanya'ya taşınmışlardır.

 

Birçok denemeler yapan Cahit'in ilk masalı, 1935'de Nazım Hikmet'in çıkardığı Yarım ay isimli dergide yayımlandı. Öncesinde şiirde yazan Cahit hanım, bundan sonra tamamen hikaye ve roman yazımına yöneldi. Eserlerinde çoğunlukla kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konularını işleyip, zaman zaman mistik temaları da işlemiştir.

 

Gerek romanlarının konuları, gerekse sıcak ve rahat anlatımı ile dikkat çeken Cahit Uçuk, Babıali'de ve Anadolu'da yayımlanan günlük gazete ve dergilere, piyes, masal, hikâye ve roman tefrikaları yazmıştır.

 

Sayıları her yıl artan roman ve hikâye kitaplarından başka, çok sevdiği çocuklar için de romanlar, hikâyeler, masallar, manzum masallar yazdı. Ona en güzel armağanı da, çocuklar için yazdıkları getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri İkizler serisinin yirmi sekizinci kitabı olan Türk İkizleri ile Hans Christian Andersen armağanını kazanmış, bu kitabı, İngilizce dahil olmak üzere birkaç dünya diline çevrilmiştir.

 

Dört kez evlilik yapmış olan Cahit Uçuk, yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaraylı futbolcu Cici Necdet ile on yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur.

 

Filozof
Özel Arama Motoru
- Design by Filozof.net