Hira (Arapça: حراء Ḥirāʾ) ya da Hira Mağarası (غار حراء Ġār Ḥirāʾ) İslam peygamberi Muhammed'in inzivaya çekildiği mağara. Ayrıca, Müslümanlarca, Kur'an-ı Kerim'in Muhammed'e bu mağarada indirilmeye başlandığı kabul edilmektedir. Suudi Arabistan yönetimi Nur Dağı'nın ziyaretini bid'at olarak gördüğü için kendi haline bırakmıştır.

İslam inancına göre Peygamber olmadan önce bu sorunlara çare bulmak amacıyla toplumdan uzaklaşıp Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Hira dağındaki bir mağaraya çekilmeyi ve Ramazan ayını burada geçirmeyi adet edindi. Bu mağaraya gitmeye 1-2 yıl devam etti. 40 yaşındayken 610'da, 26 Ramazan'ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), Hz. Muhammed'e geldiğine inanılan ilk vahiy şu şekilde anlatılır: Kendisi Hira Dağı'nda ibadet ve tefekkürle meşgulken Cebrail adlı melek geldi ve ona "Oku!" dedi. Muhammed korku ve heyecan içinde "okumasını bilmem, ne okuyayım?" dedi. Bunun üzerine Cebrail, Muhammed’i sıkarak, yine "Oku!" dedi. Muhammed tekrar okuması olmadığını söyleyince, Cebrail onu sararak aynı şekilde sıktı ve geri bırakarak "Oku!" dedi. Muhammed "Okuma bilmem, söyle ne okuyayım" diye karşılık verince Cebrail, Alak Suresi'nin ilk ayetlerini okudu: "Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir..."

Yorumlar  

0 #1 Karabağlı 43 25-04-2016 14:52
Buradaki anlatılanlar tamamne hikaye. İlk resullük kabeye 9 km uzaklıktaki o günlerde var olan mescid-i aksa denilen mektebin olduğu yerde gelmiştir. İSRA SURESİ AYET -1 Direkt aracısız ve Arap kirazı ağacının gövdesinin perdalenmesi ile Allah tarafından iletilmiştir. Asla korkmamıi titrememiştir. NECM suresi 5-6-7- den 18 ayete kadar okyun anlarsınız. Malesf insanlara bu konlarda hikaye anlatılıyor. Gerçekler ortda yok.
Alıntı

Yorum ekle veya Makaleye katkı yap

Uyarı!
Hakaret içeren yorumların yasal takip gereği ip adresleri sistem tarafından kayda alınmaktadır.


Güvenlik kodu
Yenile

Filozof
Özel Arama Motoru
- Design by Filozof.net