Kara Cuma Nedir ?

Kara Cuma, Noel'den önceki son cuma'ya verilen addır. İngiltere'de, Kara Cuma geleneksel olarak ofis partilerinin en yoğun olarak yapıldığı gündür. Bu yüzdendir ki bu gece restorantlar, diskolar, barlar ve sonuç olarak hastaneler de çok yoğundur.

Amerika'da Black Friday yani Kara Cuma, Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Bu günde Mağazalar erken saatlerde açılır ve geç kapanır. Sizleri hayrete düşürecek derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz.

Kanada ve İngiltere'de de Black Friday günü vardır. İnternet üzerinde iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin karları sürekli artmıştır.

Kara Cuma Tarihi Nedir?
Alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.
black friday, kara cuma, nedir,

Kara Cuma GÜNLERİ KAZA ORANI ARTIYOR!
Son yıllarda alışveriş çılgınları mağazalarda Black Friday yani kara cuma gününde aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranı artmış. Öyleki alışveriş arabaları kullanan müşterilere çalışanlara çarpıp yaralanmalarına sebep olmuş.


Örneğin, 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008'de ise, ABD'nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5'deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. Müşteriler bu çalışanın başına gelen üzücü olaydan hiç şuçlu hissetmedikleri gözlemlenmiştir. 2010 yılında, Buffalo, New York'ta da Target mağazasında benzer bir olay olmuştur. Bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdıt etmişlerdir. 2010 yılında, ABD'nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys 'R' Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012'de ise, ABD'nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart'ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vuruldu. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.

Filozof
Özel Arama Motoru
- Design by Filozof.net