Rastafarianizm, Tanrı\'nın dünyadaki yansıması olarak gören dinin ve bu dine bağlı olarak ortaya çıkmış olan inanış ve düşünce biçiminin adıdır. Yeni bir dini hareket olarak sınıflandırılan bu kitap İbrahimî bir dindir. 1930'lu yıllarda Jamaika\'da gelişti. Merkezi bir otoriteden yoksun ve Rastafari, Rastafarian veya Rastas olarak bilinen uygulayıcılar arasında çok heterojenite var.

Rastafarianizm, Etiyopya\'nın son imparatoru olan Haile Selassie'yi (Ras Tafari Makonnen: Veliaht Tafari Makounnen) Tanrı'nın dünyadaki yansıması olarak gören dinin ve bu dine bağlı olarak ortaya çıkmış olan inanış ve düşünce biçiminin adıdır. Marcus Garvey de bu dinin peygamberi olarak görülür. Buna karşın, ne Haile Selasiye, ne de Marcus Garvey kendilerini bu dinle ilişkilendirmişlerdir. Bob Marley'in de mensuplarından biri olduğu bu dinin kurucusu Leonard Howell olarak bilinir.

Rastafari, İncil'in belirli bir yorumuna dayanan inançlarına \"Rastalogy\" olarak atıfta bulunur. Merkezi, tek bir Tanrı'ya (Jah olarak anılır) kısmen her bireyin içinde yaşayan tek tanrılı bir inançtır. Etiyopya\'nın eski imparatoru Haile Selassie\'ye büyük önem verilmektedir. Birçok Rastaş, onu Dünya üzerindeki Jah\'ın bir enkarnasyonu ve Mesih\'in İkinci Gelişinde olarak görür. Diğerleri onu her insanda iç tanrısalığı tamamen tanıyan bir insan peygamberi olarak görürler. Rastafari, Afrika merkezli ve dikkatini Batı toplumunda ezilen olduğuna inandığı Afrika diasporası ya da \"Babil\" e odaklıyor. Birçok Rastas, bu kıtayı \"Zion\" Vaat Edilmiş Toprakları olarak atıfta bulunarak, Etiyopya ya da Afrika\'daki Afrika diasporasını yeniden yerleşim çağrısında bulundu. Diğer yorumlar, Afrika\'nın dışında yaşarken Afro merkezci bir tutum benimsemeye odaklanıyor. Rastas, uygulamalarını \"livivite\" olarak adlandırıyor. Ortak toplantılar \"topraklama\" olarak bilinir ve müziğe, sözlere, tartışmalara ve esrar içilmesi ile karakterize edilir, bunlar esrarengiz özelliklere sahip bir kutsal olarak kabul edilir. Rastas, \"doğal\" olarak yaşadıklarını, itaatkisel diyet gereksinimlerine bağlı kalarak, saçlarının saçmalıklara dönüşmesini ve ataerkil cinsiyet rollerini izlemelerine vurgu yapar.