Dismenore Nedir, Belirtileri, Türleri, Hakkında Bilgi

Dismenore, günlük aktiviteleri engelleyecek seviyede ağrılı adet görme olarak tanımlanan jinekolojik bir hastalıktır. Genellikle aşırı menstrüel ağrı olarak tanımlanır.

Ağrı; aralıklı, kramp tarzı, suprapubik bölgede yoğunlaşmış, zaman zaman bulantı, kusma ve ishalle birlikte görülür. Ağrılar genellikle 48 saat sürmektedir.

Dismenore ağrısı, kramp gibi batıcı, şiddetli bir ağrı olup, en şiddetli görüldüğü yer kasıklardır. Bu ağrı bele ve bacaklara da yayılma eğilimi gösterir. Aslında dismenore terimi, yalnız ağrılı adet görmeyi tanımlamaz bunun yanında görülen bazı sistemik belirtilerin tümünü de içerir. Ağrılı adet gören kadınların yaklaşık olarak yarısında, bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, karında gaz hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, sinirlilik, ateş basması ve bazen bayılmalara kadar varan belirtilerin biri ya da birkaçı birlikte görülmektedir. Ağrı genellikle, adet kanamasından birkaç saat önce ya da kanamayla birlikte başlar, kanamanın başlamasından sonraki ilk 12 saat içinde en şiddetli düzeyine ulaşır ve gittikçe azalarak birkaç saat içinde kaybolur. Bazen birkaç gün de sürebilir.

Dismenore, primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır:

Primer dismenore: altta yatan bir organik neden bulunmamaktadır, ağrı endometriyal prostoglandin salınımı ile ilgilidir. Ağrının şiddeti kişinin ağrı eşiğine bağlıdır.

Sekonder dismenore: endometriyozis, leiomyoma, servikal darlık, adenomyozis, over kisti, pelvik yapışıklıllar, RİA kullanımı, pelvik enfeksiyonlar gibi altta yatan organik bir neden vardır.

Bu maddede yazılanlar hekim uyarısı ya da önerisi değildir.

Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski