Akinezi Nedir, Ne Demektir, Hakkında Bilgi

Akinezi

Akinezi, Fransızca akinésie sözcüğünden Türkçe’ye geçen akinezi, insanda otomatik hareket yeteneğinin kaybolmasının bir sonucudur.

Normal bir insanda kendiliğinden oluşan otomatik hareketlerin bir bütün olarak azalması ya da kaybı şeklinde ifade edilen akinezi, bir nöroloji terimidir.

Akinezi, Parkinson hastalığının başlıca belirtisidir. Jestlerde azalma, yola koyulmada güçlük, yürüme sırasında dengeli kol sallamanın kaybolması, ile kendini belli eder. Yüz mimiklerinin giderek yokolması ve göz kırpmaların seyrekleşmesinde önemli payı vardır. Hareket yeteneğinin kaybolması nedeniyle tüm hareketlerin istemli yapılması zorunluluğu vardır. Akinetik hasta, bir hareketin yapılması için gerekli şemayı bilir, ama bu hareketin çeşitli evrelerini, normal bir kişide olduğu gibi otomatik ve düzenli bir şekilde yapmak yerine her birini art arda ve ayrı ayrı düşünmek ve istemek zorundadır. Akinezide motor fonksiyonlarda azalma, kayıp ya da hiç bulunmama söz konusudur. Hastanın içe dönükleşmesi (konuşmama, sessizlik) de bunun bir sonucudur.

İlgili konu

  • Parkinson hastalığı

Sitede Ara