Tik Nedir, Ne Demektir, Türleri, Belirtileri, Hakkında Bilgi

Tik

Tik, belli kaliplara uygun bicimde tekrar eden ani, tekrarli, belli bir kas grubunun hareketi sonucu olusan hareketler (motor tikleri) ya da seslerdir (ses tikleri).

Tikler karın kaslarının kasilmasi veya ayak parmagi citlatilmasi gibi dışardan bakana gorunmeyen türden de olabilir. Hareket bozukluklari ile ilgili diger hastalıklara ait hareketlerle karıştırılmamalıdır. Ayrica otizm ya da kalıplasmış hareket bozuklugu da tiklerle karistirilabilir. Tikler OKB ve kriz hareketlerindende de ayrilmalidir

  • Ses tikleri, burun, ağız ve gırtlaktan hava gecirilmesi ile olusturulan istenc disi seslerdir. Seslerin olusturulmasinda ses telleri de rol oynayabilir.

Basit tikler

  • Basit hareket tikleri, goz kirpistirma, omuz silkme gibi ani, kisa, anlamsiz hareketlerdir. El çırpma, ağız hareketleri, boyun esnetme hareketleri, kafa, kol, bacak sallama ve yüz şekilleri yapma olarak ortaya cikabilir.
  • Basit ses tikleri, herhangi bir ses ya da gürültü çıkarılması olabilir. Çok rastlanan türleri arasında boğaz temizleme, öksürme, burun çekme, homurdanma sayilabilir.

Karmasik tikler

  • Karmasik hareket tikleri, genelde amacli yapilmis gibi gorunur ve daha uzun surer. Elbise çekistirme, insanlara dokunma, nesnelere dokunma, hareketleri taklit, ya da toplumda ayip sayilacak hareketlerin tekrari olarak ortaya cikar.
  • Karmasik ses tikleri, ekolali (baskasinin soyledigi sozlerin tekrari), palilali(kendi soyledigi sozlerin tekrari), leksilali (okuduktan sonra kelimelerin tekrari), koprolali(küfürlü ve edep dışı sözlerin tekrari) olarak kendini gosterir.

Sitede Ara