Granülosit Nedir, Ne Demektir, Hakkında Bilgi

Granülosit, kan hücresi ailesinin bir üyesidir ve beyaz kan hücrelerinin (lökositlerin) bir alt tipidir. Granülositler, sitoplazmalarında granüller adı verilen küçük tanecikler bulundururlar. Bu granüller, farklı enzimler, proteinler ve diğer kimyasallar içerebilir ve bağışıklık sistemi tepkilerinde önemli bir rol oynarlar.


Granülosit
, lökositlerin (akyuvarların) bir kısmını oluşturan çeşitli hücre tiplerine verilen isimdir. Bu adı almalarının sebebi granülosit hücre tiplerinin sitoplazmalarında bulunan farklı boyama özelliklerine sahip granüllerdir. Bu hücrelere farklı biçimlere sahip, çoğunlukla 3 loba ayrılmış biçimdeki, hücre çekirdekleri sebebiyle “polimorfonükleer lökosit” (PMN veya PML) de denir. Yaygın kullanımda polimorfonükleer lökosit tanımı çoğu kez nötrofil granülositini tanımlamak için kullanılır. Nötrofil granülositi granülosit tiplerinin içinde en çok sayıda bulunanıdır.

Granülositlerin 3 tipi vardır:

  • Nötrofil granülositi (Nötrofil)
  • Eozinofil granülositi (Eozinofil)
  • Bazofil granülositi (Bazofil)

Granülosit tipleri granüllerinin farklı boylara gösterdiği afiniteye göre isimlendirilir.

Bunlar, vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde ve inflamasyon süreçlerinde önemli roller oynarlar. Nötrofiller genellikle bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmada etkilidirler, eozinofiller parazit enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlarla ilgilidirken, bazofillerin ise bağışıklık sisteminin regülasyonunda ve alerjik reaksiyonlarda rol aldığı düşünülmektedir.


Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski