Hamburger Nedir, Ne Demek, Zararları, Neden Zararlı,

Hamburger. İki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına yerleştirilen bir köfteyle yapılan sandviç türü. Genellikle ketçap, mayonez, turşu, soğan, domates, hardal ve bunun gibi değişik malzemelerin de ilavesi ile servis edilir. Yapımında kullanılan köfte genellikle kırmızı et olmakla beraber tavuk etinden (tavukburger) yapılanları da yaygın olarak tüketilmektedir. Ayrıca peynirli olanları (çizburger) de yapılmaktadır.

1932’de  Amerikalı John T. Gregore tarafından patenti alınmış olsa da patent kavramının henüz tedavülde olmadığı Vietnam’da yüzyıllardır aynı formatta bir yiyecek olduğu sonradan anlaşılmıştır.

Etimoloji

Almanya’nın Hamburg şehrinden adını aldığı kaynaklarda geçmekteysede İngilizcede ‘özellikle domuzun arka bacağının üst kısmından tuzlanarak ve kurutulmuş et ‘ anlamına gelen “Ham” ile “Burger” kelimelerinin birleşiminden oluştuğu da kabul görmektedir.

Zararları

Günümüzde “kötü gıda” ile aynı anlamda fast food yiyeceklerinin başında yer alan Hamburger, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi sebebiyle zararlı bir gıda olarak kabul edilmektedir.

Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski