Jean Alleman Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

ALLEMANE, Jean (1843-1935)

Fransız sendikacı. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin kurucularındandır.

Fransa’da, Haute-Garonne’a bağlı Sauveterre’de doğdu, Val-d’Oise’a bağlı Herblay’de öldü. 1871 Paris Komünü’ne katıldı; bu nedenle ömür boyu küreğe mahkûm edilerek 1873’te Yeni Kaledonya’ya gönderildi. 1880’de bağışlanınca Fransa’ya döndü. Fransız Sosyalist Partisi’ne girerek, bu parti içinde, 1882’de Paul Brousse’un kurduğu Sosyalist Emekçiler Federasyonu’na katıldı. 1890’da Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’ni kurdu. 1902 ve 1906’da Paris milletvekili seçildi.

1890’larda Fransa’daki başlıca sosyalist güçler, Fransa İşçi Partisi, Sosyalist Emekçiler Federasyonu, Allemane’m yönetiminde bulunduğu Devrimci Sosyalist İşçi Partisi ve Millerand ile Jaures’in çevresinde toplanmış olan Bağımsız Sosyalistler’di. Bunlar ilkin iki parti halinde birleştikten sonra II. Enternasyonal’ in Amsterdam Kongresi’nde alman karar uyarınca 1905’te birleşerek Fransız Sosyalist Partisi’ni (S.F.I.O.) oluşturdular.

Allemane, emekçilerin sendikal mücadelelerinin birincil önem taşıdığını, siyasi eylemlerinin buna bağlı olarak gelişmesi gerektiğini savunmuş; genel grevin işçilerin üstünlüğünü sağlayacak tek silah olduğunu öne sürmüştür. Ulusal orduların kaldırılmasını ve savaşa uluslararası düzeyde karşı çıkılması gerektiğini savunmuştur. Ancak Jean Allemane’ın bu görüşleri 20.yy’m başında Fransız işçi hareketinin içinde bulunduğu dağınıklık ortamında çok sayıda yandaş bulmamıştır.

•    YAPITLAR: Memoires d’un Communard, 1910, (“Bir Komüncünün Anıları”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Daha yeni Daha eski