Victor Grignard Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

Victor Grignard (1871-1935)

Victor Grignard, 1871 yılında Fransa'da doğan bir kimyagerdir ve organometalik kimya alanında önemli katkılarda bulunmuştur. En çok, organometalik bileşikler olan Grignard reaktiflerinin (RMgX, burada R bir organik grup ve X bir halojen) keşfiyle tanınır. Bu reaktifler organik sentezde oldukça etkilidir ve birçok yeni bileşiğin üretiminde kullanılır.

Hayatı

Doğum: 6 Mayıs 1871, Cherbourg, Fransa

Ölüm: 13 Aralık 1935, Lyon, Fransa

Eğitim ve Kariyer

Victor Grignard, Lyon Üniversitesi'nde kimya eğitimi aldı ve burada hocası Philippe Barbier ile birlikte çalıştı. Organik kimya alanında doktora tezi üzerinde çalışırken, 1900 yılında Grignard reaktiflerini keşfetti. Grignard, magnezyum içeren organik maddeler üstüne yazdığı teziyle 1901’de doktorasını aldı. 1912’de Sabatier ile birlikte Nobel Kimya Ödülü’nü paylaşmasını sağlayan bu çalışmalarını sürdüren Grignard, 1905’te Besançon Üniversitesine öğretim üyesi, 1909’da Nancy Üniversitesi’ne kimya profesörü olarak atandı. I. Dünya Savaşı sırasında Fransa hükümeti için zehirli gazlar da dahil olmak üzere çeşitli konularda araştırmalar yaptı ve 1919’da profesör olarak görev aldığı Lyon Üniversitesi’nde yaşamının sonuna değin çalışmalarım sürdürdü.


Askerlik

Grignard, 1892'de zorunlu askerlik hizmetinin bir parçası olarak Fransız ordusuna alındı. İlk hizmet döneminden sonraki iki yıl içinde onbaşı rütbesine yükseldi. 1894'te terhis edildi ve eğitimine devam etmek için Lyon'a döndü. Nobel Ödülü'nü kazandıktan sonra 1912'de Legion of Honor madalyası ile ödüllendirildi ve Şövalye oldu. I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Grignard onbaşı rütbesini koruyarak orduya geri alındı. Nöbetçi görevine alındı ve Genelkurmay'ın dikkatine sunulana kadar birkaç ay orada görev yaptı.  Grignard, bir amiri tarafından çıkarılması emredilmesine rağmen Onur Lejyonu Madalyası'nı takıyordu.  Grignard'ı daha fazla inceledikten sonra, Genelkurmay, nöbetçi görevinden ziyade araştırma için daha uygun olacağına karar verdi ve onu patlayıcılar bölümüne atadı. Grignard'ın araştırması, TNT üretimi artık sürdürülebilir olmadığında panzehirlere ve kimyasal silahlara yöneldi ve sonunda Grignard, Fransız ordusu için yeni kimyasal silahlar araştırmakla görevlendirildi.

Grignard Reaktifleri ve Uygulamaları

Grignard reaktifleri, organik kimyada karbon-karbon bağlarının oluşumunda kritik öneme sahiptir. Bu reaktifler, karbonil bileşikleri (aldehitler, ketonlar, esterler) ve diğer elektrofilik bileşiklerle reaksiyona girerek çeşitli alkoller, karboksilik asitler ve diğer fonksiyonel grupları içeren bileşikler üretir.

Önemi

Grignard'ın çalışmaları organik sentezde devrim yaratmış ve endüstriyel kimya, ilaç üretimi ve malzeme bilimi gibi birçok alanda geniş uygulama alanı bulmuştur. Grignard reaktiflerinin kullanımı, modern organik kimyanın temel taşlarından biri haline gelmiştir.Grignard, hayatı boyunca kimya eğitimine ve araştırmalarına büyük katkılar yapmış ve kimya topluluğu içinde saygın bir yere sahip olmuştur.

Fransız, kimyacı. Kendi adıyla anılan magnezyumlu organik bileşikleri hazırlamıştır.

Magnezyumun yanı sıra alüminyum ve cıva içeren organik bileşiklerin sentezini de gerçekleştiren Grignard, organometal kimyasına önemli katkıda bulunmuştur.

•  (başlıca)  Eserleri : Traite de chimie organique, (ö.s.), 23 cilt, 1935-1934, (“Organik Kimya İncelemesi”).


Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski