Arnold Bennett Kimdir, Hayatı, Kitapları, Hakkında Bilgi

BENNETT, Arnold (1867-1931)

İngiliz romancı, öykücü, oyun yazarı. Avrupa gerçekçiliğinden etkilenerek yazdığı romanlarıyla tanınır.

Enoch Arnold Bennett 27 Mayıs 1867’de Staf-fordshire bölgesinde Hanley’de doğdu. Bir avukatın oğluydu. Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra önce babasının yanında, daha sonra da Londra’da avukat yardımcılığı yaptı. 1893’te, bir öyküsünün Yellow Book adlı dergide yayımlanmasıyla profesyonel yazarlığa başladı. 1893’ten itibaren Woman adlı haftalık kadın dergisinde güzellik ve aşk öğütleri dahil, para getirebilecek her konuda yazı yazdı. 1902-1912 yıllarında Paris’de yaşadı. Dönemin sanat merkezi olan bu şehirde taşralı kimliğinden uzaklaştı, izlenimci resimleri, Diaghilev balesini ve Stravinski’nin müziğini izleme fırsatı buldu. Flaubert, Balzac ve Zola gibi gerçekçi Fransız romancılarım izledi. Turgenyev’le ve birçok Avrupalı sanatçı ile dostluk kurdu. 27 Mart 1931’de Londra’da öldü.

1898’de yayımlanan ilk romanı A Man from the North’dur (“Kuzeyden Gelen Adam”). Kuzey Staffordshire’ın beş çömlekçi kentinden oluşan sanayi bölgesini ele alan romanlarıyla üne kavuşmuştur. Taşra yaşamının ayrıntılı gözlemlerine dayanan bu bölgeci (regionalist) romanlar “Beş Kent” dizisi olarak tanınır ve ilki Anna of the Five Totvns’dır (1902) (“Beş Kent’in Anna’sı”). Clayhanger (1910), Hilda Lessways (1911) ve These Twain (1916) romanlarından oluşan üçleme ise gerçekçi ve ayrıntılı bir belgeleme anlayışıyla gene “Beş Kent” teki toplumsal ilişkileri yansıtır.

1908’de yayımlanan başyapıtı The Old Wives’ Tale (“Kocakarı Masalı”) “Beş Kent”te yetişmiş iki kızkardeşin yaşamı etrafında taşra insanlarının günlük yaşantı ve alışkanlıklarım, küçük sevinç, tutku ve acılarını dokunaklı bir tonla anlatır. Bu yapıtıyla Bennett döneminin önde gelen Ingiliz romancıları arasına girmiştir.

Romanlarında karakterleri ayrıntılarla zenginleştirir. Alt sınıf insanlarının kasvetli ve sıkıcı yaşamlarını yansıtarak Edward Dönemi İngilteresi’nin zenginlik ve bolluk görüntüsü altındaki gerçek yüzünü sergilemiş, Balzac ve Zola tarzına yaklaşan toplumsal gerçekçiliği Ingiliz romanı ile Avrupa gerçekçiliği arasındaki bağı kurmuştur.

Oyun yazarı olarak da tanınan Bennett’in en başarılı oyunları The Great Adventure (1913) (“Büyük Serüven”)ve EdwardKnoblock ile birlikte yazdığı Milestones’dur (1912) (“Dönüm Noktalan”).

•    YAPITLAR (başlıca): Roman: A Man from the North, 1898, (“Kuzeyden Gelen Adam”); The Grand Babylon Hotel, 1902, (“Büyük Babil Oteli”); Anna of the Five Towns, 1902, (“Beş Kent’in Anna’sı”); The Old Wives’ Tale, 1908, (“Kocakarı Masalı”); Clayhanger, 1910; Hilda Lesszoays, 1911; These Twain, 1916; Riceyman Steps, 1923, (“Riceyman Basamakları”). Öykü: Tales of the Five Tozvns, 1905, (“Beş Kent Masalları”); The Grim Smile of the Five Tovms, 1907, (“Beş Kent’in Acı Gülüşü”); The Matador of the Five Towns, 1912, (“Beş Kent’in Matadoru”). Oyun: Milestones (Edward Knoblock ile), 1912, (“Dönüm Noktaları”); The Great Adventure, 1913, (“Büyük Serüven”). Günlük: The Journals of Arnold Bennett, 1932-1933, (“Arnold Bennett’in Günlükleri”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski