Ferdinand Hodler Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

HODLER, Ferdinand (1853-1918)

İsviçreli ressam. Dışavurumcu (ekspresyonist) anlayışla yaptığı figüratif resimler ve manzaralarla tanınmıştır.

14    Mart 1853’te Bern’de doğdu, 20 Mayıs 1918’de Cenevre’de öldü. Önceleri ressam çıraklığı yaptı, daha sonra Cenevre Güzel Sanatlar Okulu’nda sanat öğrenimi gördü. Holbein ve Dürer’e hayranlık duydu. İlk kişisel sergisini 1885’te açtı. 1889’da Paris Dünya Fuarı’ndaki resimleri beğeni kazandı. Daha sonra 1890’da Paris’teki simgeci sergilerde, 1899’da da Venedik Bienali’nde (iki yıllık sergi) resimleri sergilendi. 1904’te Viyana Sezession Sergisi’nde otuz bir resmi gösterildi. Uluslararası ünü giderek arttı, çeşitli ödüller kazandı. 1917’de Zürih Sanat Evi’nde toplu bir sergisi açıldı.

Hodler, sınırlı bir sanat eğitimi almış olmasına karşın zamanının en özgün ressamlarından biri olmuştur. İlk manzara, portre çalışmalarında İzlenimcilik’e (Empresyonizm) karşı çıkmış, kompozisyonun öğesi olarak çizgiyi vurgulamıştır. Bu yaklaşımından ötürü kendisine yöneltilen eleştirilere aldırmayarak, dönemin Alman ve İsviçre resmini etkileyecek olan çizgisel üslubunu geliştirmiştir.

Kendisini yalnız ressam değil, aynı zamanda bir düşünür olarak da görmüştür. Resimlerinde insanın, bir doğa görünümünün ya da tarihsel bir olayın özünü anlayıp yansıtmaya çalışmıştır. Kişinin tanımlanmasının en doğru ve gerçek olarak yandan yapılacağını düşündüğü için portrelerinde profil duruşu seçmiştir. Kendi felsefesini ve şiirsel görüşlerini ortaya koyduğu en özgün resimleri, Gece, Kutsal Saat, Kadınların Gençliğe Hayranlığı gibi tablolardır. Bu çalışmalarında kompozisyonu, tek tek figürleri ustaca bir araya getirerek oluşturmuş, anlatımı duygulu renklerle desteklemiştir.

•    YAPITLAR (başlıca): Resim: Gece, 1890, Sanat Müzesi, Bern; Düş Kırıklığı, 1892, Sanat Müzesi, Bern; Seçilmiş, 1893, Sanat Müzesi, Bern; Ritmik Düzen, 1895, Sanat Müzesi, Basel; Kadınların Gençliğe Hayranlığı, 1900; İlkbakan, 1901, Folkwang Müzesi, Essen; Wilhelm Teli, 1903; Kutsal Saat, 1907, Sanat Evi, Zürih. Duvar Resmi: Marignano Savaşı’nda Geri Çekiliş, 1896-1900, Devlet Müzesi, Zürih; fenalı Öğrencilerin Geçişi, 1813, Jena Üniversitesi, Almanya (DAC).

•    KAYNAKLAR: S.Guerzoni, Ferdinand Hodler: sa vie, son oeuvre son enseignement. Souveniers personnels, 1957; C.A.Lossli, Ferdinand Hodler, 4 cilt, 1921-1924.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski