Mehmet Baturalp Kimdir, Hayatı, Kariyeri, Hakkında Bilgi

BATURALP, Mehmet (1936)

Türk basketbolcu. Uzun yıllar Türk milli basketbol takımına antrenörlük yapmıştır.

15    Eylül 1936’da İstanbul’da doğdu. Basketbola Darüşşafaka Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken başladı. Fenerbahçe takımında adını duyurdu. Basketbol hayatı boyunca 72 kez milli formayı giydi. Türk basketbolünün en başarılı oyuncularından biri olarak tanındı. Basketbolü bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladı. Uzun yıllar İTÜ, Fenerbahçe, Beşiktaş basketbol takımlarını çalıştırdı ve Türk milli basketbol takımı antrenörlüğünü yürüttü. Antrenörlüğün yanısıra aynı zamanda basketbol yazarlığı yapmıştır.

1979-82 yılları arasında bir kez daha Fenerbahçe’nin antrenörlüğünü yapan Baturalp, Eczacıbaşı ile 1987-88 sezonunda özlediği şampiyonluğa ulaştı. Tamer Oyguç ve Orhun Ene gibi genç yıldızlara genç ABD’li Larry Richard’ı monte eden Baturalp, Baturalp’in piliçleri adı verilen kadroyu tahminler hilafına şampiyon yaptı ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandırdı. 1988-89 sezonunda da aynı başarıyı tadan Baturalp 1989 yılında Paşabahçe ile anlaştı ve bu takımla 1990 ve 1992 yıllarında final oynadı.

1990-92 döneminde Milli takım antrenörlüğünü son kez Murat Didin ile birlikte üstlenen Baturalp, aktif basketbol yaşantısını sonlandırdıktan sonra basketbol yorumculuğu yapmaya başlamıştır.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski