Vicki Baum Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

BAUM, Vicki (1888-1960)

Avusturya asıllı ABD’li romancı. Özellikle Menschen im Hotel adlı romanıyla dünya çapında ün kazanmıştır.

24 Ocak 18S8’de Viyana’da doğdu. Asıl adı Hedwıg Baum’dur. Bir süre Avusturya’da gazetecilik yaptıktan sonra 1931 yılında Amerika’ya yerleşti. Roman yazarlığının yanı sıra bir çok film senaryosu yazdı. 29 Ağustos 1960’ta, Hollywood’da öldü.

Vicki Baum 1929 yılında Avusturya’dayken yazdığı Menschen im Hotel (“Oteldekiler”) adındaki romanıyla ün yaptı. İngilizce’ye “Grand Hotel” adıyla çevrilen bu roman, Berlin’deki bir otelde yaşayan çok sayıda insanın, yaşamlarının rastlantıyla iç içe geçmesinin sonucunda ortaya çıkan insani durumları ve ilginç olayları öyküleştiriyordu. Roman birçok dünya dillerine çevrildi, biri Amerikan, biri Alman/Fransız ortak yapımı iki filme konu oldu. MGM’nin elindeki ünlü oyuncuları bir araya getirerek üstün bir yapım ortaya koymasına fırsat tanıyan Grand Hotel (Büyük Otel) filmi 1932 yılında çevrildi. Balerin Michele Morgan’ın başrolde oynadığı Menschen im Hotel adlı ikinci filmse 1959’da
çekildi. Vicki Baum kendisine büyük başarı kazandıran bu romanından sonra yeni yapıtlar verdiyse de, bunlarda birincisinin başarısına ulaşamadı.

•    YAPITLAR (başlıca): Menschen im Hotel, 1929, (“Oteldekiler”); Helene Willfüer, 1929; Die Karriere der Doris Hart, 1936, (“Doris Hart’ın Meslek Yaşamı”); Liebe und Tod auf Bali, 1939, (“Bali’de Aşk ve Ölüm”); Bomben auf Schanghai, 1944, (“Şanghay Üzerinde Bombalar”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski