Müşfik Kenter Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Hakkında Bilgi

Müşfik KENTER, tiyatro oyuncusu ve yönetmeni (İstanbul 1932- İstanbul 15 Ağustos 2012).

1950 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi, 1955 yılında bitirdi. İlk sahneye çıkışı %1949’da Kara böcek adlı çocuk oyu-nundadır. Ablası Yıldız Kenter ile birlikte İstanbul’a gelinceye kadar Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Küçük şehir, Yıldız Ece, Cyrano de Bergerac, Oğuzata, Yağmurcu, Finten, Dünkü çocuk, Çöpçatan, Aşk acısı, Günah gecesi, Çöl faresi, On ikinci gece gibi piyeslerde oynadı. İstanbul’a gelince Yıldız Kenter’le birlikte Salıncakta iki kişi’de büyük başarı gösterdi ve İlhan İskender Armağanı’nı aldı. Karaca Tiyatro’da Birleşik Oyuncular Topluluğu’nda, Site Tiyatrosundaki temsillerde ve Kent Oyuncuları Topluluğu’nda Öfke, Çöl faresi, Şarkının sonu, Evdeki yabancı, Kapıcı, Antigone, Yarın cumartesi, Raşomon, Aptal kız, Büyük Sebastiyanlar, Nalınlar, Sandalyeler, Mary Mary, Martı, Derya gülü, Hamlet, Batak göl, İhtilâl var, Bedel, Çiçu, Üç kız-kardeş, îçerdekiler, Sevmek isterdim babamı, Ayaktakımı arasında, İnsan denen garip hayvan. Kabak, İkinci sokak, Akşamla gelen gibi oyunlarda önemli rollere çıktı, üstün başarı gösterdi. Murtaza, Bozuk düzen, Sessiz harp gibi filimlerde oynadı ve Bozuk düzen ‘deki rolüyle 1966 Antalya Filim Festivali’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı.

Müşfik Kenter 1960 yılında İngiliz Kültür Heyeti’nin davetlisi olarak İngiltere’ye gitti, bir süre kalarak tiyatro incelemeleri yaptı. 1963 yılında Rockefeller bursu ile A.B.D.’de ve daha sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde tiyatro çalışmalarını izledi.

Murathan Mungan’ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlediği Bir Garip Orhan Veli isimli tiyatro oyunu 25 yıldan fazla süredir sergilemiştir. Bu oyun aynı oyuncuyla Türkiye’de en uzun süreli sergilenen eserlerden biridir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. 1966 Antalya Film Festivali‘nde, Bozuk Düzen filmiyle “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünü kazandı. Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı. Esin Şerbetçi, Mehlika Kenter ve Gülsüm Kamu ile evlenip ayrıldı. Son evliliğini Kadriye Kenter’le yaptı. İlk evliliğinden Mahmut ve Elvan, ikinci evliliğinden Melisa ve son evliliğinden Balam adlı dört çocuğu var.

Daha yeni Daha eski