Arif Mardin Kimdir, Hayatı, Kariyeri, Hakkında Bilgi

Arif MARDİN, caz ve hafif müzik bestecisi (İstanbul 1932 – New York 25 Haziran 2006).

Dünyanın en ünlü caz ve hafif müzik bestecilerinden biri ve Atlantic plak firmasının müzik yönetmenlerindendi.  London School of Economics‘te iş idaresi eğitimi aldi. Daha sonra Berklee Koleji’nde müzik eğitimi gören Mardin, Quincy Jones Bursu’nu kazandı. Önceleri yalnız caz düzenlemeleri yapıyordu. Berklee Müzik Okulunu bitirdikten sonra popüler müzik yapan büyük küçük birçok ünlü topluluğun orkestra partisyonlarını yazdı. Aretha Franklin, Petula Clark gibi ünlü solistlerin, New York Rock and Roll Ensemble gibi toplulukların başarıları Ârif Mardin’in katkısıyle gerçekleşti. Türk müziğinden esinlenerek caz parçaları da yazdı. 1963 yılında Atlantic Records şirketinde Nasuhi Ertegün ile çalışarak başlayan Arif Mardin, aynı şirkete 1969 yılında da başkan yardımcısı oldu. Ahmet Ertegün ve yapımcı Jerry Wexler ile birçok projede birlikte çalışan Arif Mardin, 2001 yılında Atlantic Records’tan ayrıldı ve kendi markası olan Manhattan/EMI Records için çalışmalara başladı.

 

Mardin, şarkıcı Norah Jones’u bu dönemde büyük üne kavuşturdu. 40 yılı aşkın sürelik kariyeri boyunca 40 altın ve platin albüm ödülü kazanan Mardin, 15 kez aday gösterildiği Grammy ödülünü 12 kez kazandı.

 

Mardin, Bee Gees, Bette Midler, Diana Ross, Aretha Franklin, Barbra Streisand, Phil Collins, Jewel, Chaka Khan ve son olarak Norah Jones gibi çok sayıda ünlü sanatçıyla çalıştı, prodüksiyon ve müzik aranjmanlarını yaptı.

 

Müzik alanında pek çok kez onurlandırılan Arif Mardin, müzik endüstrisine önemli katkılarından dolayı şubat 2001’de NARAS (National Recording Academy of Arts and Sciences) Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü de değer görüldü.

 

Daha yeni Daha eski