Sevim Burak Kimdir, Hayatı, Kitapları, Hakkında Bilgi

BURAK, Sevim (1931-1983)

Türk öykü ve oyun yazarı. Yakın geçmişin alafranga insanlarını sevgi dolu bir yaklaşımla ve ince mizah öğeleriyle bezenen özgün bir üslupla işlemiştir.

29 Haziran 1931’de İstanbul’da doğdu, 30 Aralık 1983’te aynı kentte öldü, ilköğrenimini Kuzguncuk’ ta tamamladıktan sonra Alman Lisesi’nde ortaokulu bitirdi. Ortaokuldan sonra öğrenimini sürdürmedi ve kitabevi tezgâhtarlığı, terzilik gibi değişik işlerde çalıştı. Milli manken olarak ABD’ve ve çeşitli Avrupa ülkelerine gitti. Daha sonra, bir süre Afrika’da yaşadı.

ilk öyküleri 1950’de Ulus gazetesinde yayımlandı. Bu tarihten sonra çeşitli gazete ve dergilerde aralı olarak öyküleri yer aldı ve bunları 1965’te Yanık Saraylar adlı kitapta derledi. Yayımlandığı tarihte olumlu eleştiriler alan Yanık Saraylar’daki öyküler, özgün bir anlatımla yazılmış, belirli bir okula yakınlığı bulunmayan, yazarın vaşam deneyimini dürüst bir üslupla aktarmasıyla belirginleşen ürünlerdir. Kısa sürede tükenen kitabın ikinci basımı, 18 yıl sonra, 1983’te yapıldı.

Sevim Burak’ın kişileri çoğunlukla mutsuz bir yaşam sürdüren ve aile çevresinin kapalılığı içinde çözümsüz kalan kadınlardır. Değişik öykülerinde umutsuz ve çözümsüz bir yaşamı, fazla farklılık göstermeyen kişilerle ele alır. Öykülerinin çoğu yazgıcı bir yaklaşımla aynı olumsuz çözüme, ya da çözümsüzlüğe ulaşır. Erkek tipleri, kadm kişilerinin bu olumsuz yazgısını hazırlayan özneler görünümündedir.

Öyküleri girift örgülerinden ötürü, yaklaşılması kolay olmayan, ama çok çarpıcı nitelikler taşıyan ürünlerdir. Yazmaya başladığı döneme kadar başka yazarların ele almadığı konuları ve duyguları, yadırganan, alışılmışın kalıplarını zorlayan bir anlatımla işlemiştir.

Sevim Burak uzun bir aradan sonra 1982’de Sahibinin Sesi adlı bir oyunu ve Afrika Dansı adlı öykü kitabıyla yeniden ilgileri üstüne çekmiş, yeni bir anlatım içindeyken ölmüştür.

 • YAPITLAR (başlıca): Öykü: Yanık Saraylar, 1965; Afrika Dansı, 1982. Oyun: Sahibinin Sesi, 1982.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Daha yeni Daha eski