Abbe Prevost Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

PREVOST, Abbe (1697-1763)

Fransız, yazar. Ülkesinde romantik düzyazı türünün gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Antoine-François Prevost d’Exiles 1 Nisan 1697’de Flandr bölgesinde Hesdin’de doğdu, 25 Kasım 1763’te Paris yakınlarında Chantilly’de öldü. Öğrenimine on dört yaşındayken bir Cizvit okulunda başladı. 1713’te okuldan kaçıp orduya yazıldı. Aynı yıl ordudan ayrılarak Paris’te bir Cizvit manastırına girdi. 1721’de Benediktin tarikatına katıldı ve yedi yılını manastırlarda geçirdi. Bu arada yazmaya başladığı romanlarını da gizli tutuyordu. 1728’de rahiplik yeminini bozarak İngiltere’ye kaçtı. 173û’da Hollanda’ya gitmek zorunda kaldı. 1735’te döndüğü İngiltere’de bir suçtan dolayı tutuklandıysa da kaçmayı başarıp ülkesine sığındı. Kilise tarafından da bağışlandı.

Prevost yazar olarak Memoires et aventures d’un homme de qualite qui s’est retire du monde (“İnzivadaki Bir Beyefendi’nin Anıları ve Serüvenleri”) adlı 7 ciltlik yapıtının son ve en önemli cildi L ’historie du Ckevalier des Grieux et de Manorı Lescaut (“Şövalye des Grieux ile Manon Lescaut’nun Öyküsü”) ile adını duyurmuştur. Bu son cilt 1972’de Manon Lesko adıyla Türkçe’ye de çevrilmiştir. Prevost akıcı bir üslupla yazdığı ve operalara da konu olan bu romanda, Manon adlı genç bir kıza âşık olup onunla birlikte kaçan des Grieux’nun toplumsal konumu ve zayıf kişiliği nedeniyle uğradığı felaketleri anlatırken, bir yandan da kendi düzensiz yaşamını, gerçekleştiremediği düşlerini ve başarısızlıklarını yansıtır. Bu yapıt son derece öz ve özenli anlatımı ile klasik bir roman özelliği taşımakla birlikte, içerdiği yoğun duygusallık nedeniyle Fransa’daki popüler romanların da ilk örneklerinden olmuştur.

• YAPITLAR (başlıca): Memoires et aventures d’un homme dequalite qui s’est retire du monde, 1728-1731, (“İnzivadaki Bir Beyefendi’nin Anıları ve Serüvenleri”); Le philosophe anglais, ou histoire de M onsieur Cleveland, ftls naturel de Cromwell, 1731-1739, (“İngiliz Felsefeci ya da Cromwell’in Oğlu Mr. Cleveland’ın Öyküsü”); Le doyen de Killerine, 1735-1740, (“Killerine Başpapazı”); Histoire d’une grecque moderne, 1740, (“Çağdaş Bir Yunanlı Bayan’ın Öyküsü”); Lettres de Meritor â un jeune seigneur, (ö.s.), 1764, (“Men-tor’dan Genç Bir Soyluya Mektuplar”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara