Guillaume-Thomas Raynal Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

RAYNAL, Thomas (1711-1796)

Fransız, yazar ve tarihçi. Avrupa devletlerinin sömürgelerde uyguladıkları baskı yöntemlerini yeren yazılarıyla ünlüdür.

11 Mart 1711’de Saint Geniz’de doğdu, 6 Mayıs 1796’da Paris yakınlamıda, Challot’da öldü. Cizvit okulunda örğenim gördükten sonra rahiplikle görevlendirildi. Bir süre Pezenas’da vaiz ve profesör olarak çalıştı, 1747’de Cizvit topluluğundan ayrılarak Paris’e gitti. Saint-Sulpice’te papaz vekili oldu. Daha mutlu bir yaşam sürmek için çok kazanma düşüncesiyle, kilise kurallarıyla bağdaşmayan işlere girişince, görevini bırakmak zorunda kaldı. Ticarete başladı. Avrupa’nın birçok yerini gezdi. Bu arada felsefe, yazın ve tarih konularındaki çalışmalannı da sürdürdü. Özellikle Helvetius, D’Holbach gibi filozofların düşüncelerinden esinlenen yazılar yazdı.

Raynal, felsefe alanında belli bir dizgeye bağlanmamış, değişik sorunlarla ilgili görüşlerini yaymaya çalışmakla yetinmiştir. Akıcı ve etkili bir yazış biçimi olduğundan, yapıtları kısa süre içinde, çok geniş bir aiana yayılmış, ilgiyle karşılanmıştır. Başka düşünürlerin adlannı anmadan, onlardan alıp kendirlinmiş gibi gösterdiği yazıların karıştığı yapıtları ise yasaklanmış, halkın önünde yakılmıştır. Bu tür tepkilere karşın, Raynal Avrupa devletlerinin sömürgelerinde uyguladıkları baskı yönetimlerini yeren, uluslararası ticaret ilişkilerini konu edinen yazılarıyla ilgi çekmiş, sömürgeleşmiş ulusların bağımsızlığım savunmuştur.

• YAPITLAR (başlıca): L’Histoirephilosophique etpolitique des etablisscmenes et du commerce des Europeens dans les Deux Indes, 1770, 4 cilt, (“Avrupalıların Hinistan’daki Ticaret ve Yerleşimlerinin Siyasal ve Felsefi Tarihi”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara