Jean-Jacques Sempe Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

SEMPE, Jean Jacques (1932) Fransız, karikatürcü. Çağdaş karikatürün en büyük ustalanndandır.

17 Ağustos 1932’de Bordeaux’da doğdu. Ortaöğrenimini yarım bırakarak çeşitli işlere girip çıktı. 1949’da Paris’e gitti. Sanat eğitimi almamış ve daha önce de böyle bir işle uğraşmamış olmasına karşın on dokuz yaşındayken, genç yetenekleri özendirmek amacıyla konmuş olan Carrizey Ödülü’nü kazanıp eline 50.000 Frank geçince, karikatürcülüğe yöneldi, tik yapıtları 1951’de Sud-Ouest adlı dergide çıktı. 1955’ten sonra ise karikatürlerini Fransa’da Paris Match, Marie-Claire, İngiltere’de Punch gibi dergilerde yayımlamaya başlayınca dünya çapında üne kavuştu.

Sempe ülkesinde çağdaş yazısız karikatür anlayışının yaygınlaşma eğilimi gösterdiği bir dönemde karikatüre başlamış, yaşça onlardan küçük olmasına karşın bu yıllarda adlarını duyuran öteki karikatürcülerle birlikte bu anlayış doğrultusunda yapıtlar vermiştir. Önceleri yalnızca güldürmeyi amaçlayan karikatürleri, zamanla kalabalıklar arasında yalnızlık çeken, başkalarıyla ilişki kuramayan, refah toplumu içinde amaçsız ve umutsuz kalmış insanların yan gülünç, yan acıklı çelişkilerine yönelmiş, gülmecesine bir toplumsal eleştiri boyutu katılmıştır. Buna koşut olarak başta oldukça yalın olan çizgisi de daha aynntılı ve karmaşık bir görünüm almış, ama kendine özgü kıvraklığını yitirmemiştir. Özellikle kalabalık ve hareketli sahneleri büyük bir ustalıkla iletebilen Sempe’nin karikatürleri 1960’tan sonra kitap biçimine getirilerek çeşitli ülkelerde yayımlanmıştır. Çizgi roman yazarı R. Goscinny’nin yazdığı bir dizi çocuk kitabını da o resimlemiştir. Türkiye’de 1950’lerin ortalarından bu yana tanınan Sempe’nin yapıtlarını içeren bir kitap 1977’de yayımlanmıştır.

• YAPITLAR (başlıca): Rien rı’est simple, 1961, (“Hiçbir Şey Basit Değildir”); Tout se Complique, 1962, (“Her Şey Karmaşıktır”); Sauve qui peut, 1964, (“Kurtarabildiğini Kurtar”); Monsieur Lambert, 1965, (“Bay Lambert”); La granda panique, 1966, (“Büyük Kanşıklık”); Saint-Tropez, 1968; L’information consommation, 1968 (“Bilgiyi Yutmak”); Marcellin Caillou, 1969, (“Çakıl Taşı Marcellin”); Des hauts et des bas, 1970, (“Yukanlar ve Aşağılar”); Sempe, 1977; Le petit Nicolas dizisi, (R. Goscinny ile), (E. Canberk’in uyarlaması: Bizim Sınıf, Bizim Sınıfın Oyunları, V. Ganetti ’nin uyarlaması: Pıtırcık dizisi).

Türk Ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara