Katherine Anne Porter Kimdir, Hayatı, Kitapları, Hakkında Bilgi

PORTER, Katherine Anne (1890-1980)

ABDTi yazar. Kısa öyküleriyle tanınmış, bir üslup ustası olarak önem kazanmıştır.

15 Mayıs 1890’da Texas Eyaleti’nde, Indiana Creek’te doğdu, 17 Eylül 1980’de öldü. Çocukluğu Texas ve Louisiana’da geçti. Kısa süre öğrenim gördü. Küçük yaştan başlayarak aile çevresinde özendirici bir ortam ve bol okuma olanağı buldu. Uç yıl süreyle bir gazetede çalıştıktan sonra Meksika’ya gitti. 1922’de yayımlanmış olan ilk öyküsü “Mana Concep-cıoıı’ı da içeren ilk kitabı Flowering Judas 1930’da yayımlandı. Ertesi yıl, deniz yolculuğuyla Almanya’ ya gitti.

1939’da yayımlanan Pale Horse, Pale Rider’daki (“Kıstırılmış At, Kıstırılmış Binici”) öykülerinde, daha sonra da işleyeceği, kendisinden izler taşıyan, bağımsız kadın kahramanı Miranda’yı kullandı. 1944’te yayımlanan öykülerinden “The Leaning Tower”da (“Eğri Kule”) Texaslı genç bir sanatçının Berlin’deki yaşantısının gerisinde Nazizm’in yükselişini ele alıyordu. Tek romanı 1962 tarihli The Ship of Fools (“Delilerin Gemisi”) yine Nazizm üzerine bir çalışmaydı. 1931’de Almanya’ya yaptığı gemi yolculuğu sırasında tasarladığı roman, çoğu Alman olan, çeşitli uluslardan bir grup insan arasında uzun bir yolculuk boyunca gelişen ilişkileri anlatıyordu.

Porter, az sayıda ürün vermesine karşın, kuşağının önde gelen yazarlarından biri olarak önem kazanmış, özellikle üsluptaki ustalığı ile genç yazarlar üzerinde etkili olmuştur. Genellikle kendi yaşamından esinlenerek yazmıştır. Öykülerinde, ancak roman türünde rastlanabilen bir doku zenginliği ve karmaşık kişilik betimlemelerini gerçekleştirmiştir. 1965 tarihli Collected Short Stories (“Toplu Kısa Öyküler”) başlıklı yapıtıyla Ulusal Kitap Ödülü’nü ve 1966 Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır.

• YAPITLAR (başlıca): Öykü: Fiou’ering Judas, 1930; Noon Wine, 1937, (“Öğle Şarabı’’); Paıe Horse, Pale Rider, 1939, (“Kıstırılmış At, Kıstırılmış Binici”); The Leaning Tower and Other Stories, 1944, (“Eğri Kule ve Başka Öyküler”); Collected Short Stories, 1965, (“Toplu Kısa Öyküler”). Deneme-Eleştiri: The Days Before, 1952, (“Önceki Günler”); Collected Essays and Occasional Writings, 1970, (“Toplu Denemeler ve Arada Yazılmış Yazılar”). Roman; Ship of Fools, 1962, (“Deliler Gemisi”).

• KAYNAKLAR: G. Hendrick, Katherine Anne Porter, 1965; H.J. Mooney, Jr, The Fiction and Criticism of Katherine Anne Porter, 1967.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara