Luca Signorelli Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

Luca Signorelli (1450 – 16 Ekim 1523), İtalyan Rönesansı'nın önemli ressamlarından biridir. Signorelli, özellikle Orvieto Katedrali'nin ünlü freskleriyle tanınır. Rönesans döneminin etkileyici figüratif çalışmalarıyla bilinir ve özellikle insan anatomisi konusunda ustalığıyla dikkat çeker. Signorelli'nin eserlerinde dini temalar sıkça görülür ve bu eserlerde dramatik anlatımı ve derin duyguları ustalıkla işler.

Cortana'da doğan ve 16 Ekim 1523'te aynı kentte vefat eden Luca Signorelli, Piero della Francesca'nın öğrencisi olarak kabul edilir, bazı kaynaklara göre Francesca'nın yanında çalıştı ve bazı eserlerinde ona yardımcı oldu. Floransa'da 1475 civarında çalışmaya başladı, burada Pollaiuolo kardeşler ve Verrocchio ile tanıştı. Loreto Katedrali için 1476-1479 arasında bir dizi fresk yaptı. Ardından Cortana'ya döndü ve çeşitli resmi görevler üstlendi. 1481'de Roma'da Sistina Şapeli'nin dekorasyonunda çalıştı ve 1483'e kadar bu çalışmayı sürdürdü. Floransa'ya döndüğünde Lorenzo de Medici için eserler yaptı. 1497-1498'de Monte Oliveto Maggiore Manastırı'nın dekorasyonunu tamamladı. Orvieto Katedrali fresklerini tamamlamak üzere 1499'da Orvieto'ya çağrıldı. Floransa'da elçi olarak görev yaptığı dönemler de oldu, ayrıca Siena'daki Pandolfo Petrucchi Sarayı'nı süsledi. 1513'te Roma'ya döndü ancak zamanın değişen sanat anlayışı nedeniyle sipariş alamadı ve son yıllarını Cortana'da izole bir şekilde geçirdi.


Signorelli'nin ilk eserleri, Piero della Francesca'nın etkisi altında gerçekleşti. Città di Castello'daki Piskoposluk Sarayı için yaptığı Aziz Paulus freski ve erken dönem Madorineleri, Francesca ile olan usta-çırak ilişkisini destekler niteliktedir. Signorelli, Francesca'dan sadece figürleri heykelsi bir hacimle biçimleme isteğini değil, aynı zamanda dramatik üslup özelliklerini de aldı. Daha sonraki gelişiminde Verrocchio ve Pollaiuolo'nun etkilerini de görebileceğimiz üslubunda, hareketli figürlere ve özellikle vurgulanan biçimlere olan ilgisi Francesca'nın tarzından ayrılır.

Signorelli'nin Loreto Katedrali fresklerindeki ışık-gölge kullanımı, keskin karşıtlıklar içeren bir tarza işaret eder. Bu tarz, sürekli tekrar eden yüz biçimleri, düz renk karşıtlıkları ve simetrik kompozisyonlarla birleşir. Perugia Katedrali için yaptığı Madonna ve Çocuk, Azizler ve Meleklerle Birlikte adlı eseri, bu tarzın tipik bir örneğidir.

Signorelli'nin çıplak insan figürlerine ve kumaş kıvrımlarının hareketine özel bir önem veren yaklaşımı, Sistina Şapeli'ndeki fresklerinde belirgin şekilde görülür. Doğal Yaşamın ve Müziğin Tanrısı Pan adlı eseri, 15. yüzyıl sonu İtalyan resminde özel bir yere sahiptir. Bu eserde, çeşitli figürlerin bir ana figür etrafında toplandığı "Kutsal Konuşma" teması, mitolojik bir temayla birleşerek yoğun bir dini duyguyla işlenmiştir.

Signorelli, Orvieto Katedrali'nin San Brizio Şapeli için yaptığı Mahşer fresk dizisiyle ün kazanmıştır. Bu eserlerde, hareket, ışık ve mekânın yanı sıra anıtsal dekoratif kompozisyonlar, Floransa Okulu'nun üslup özelliklerini ustalıkla yansıtır. Signorelli, Michelangelo'dan başka, 15. yüzyıl Toskana geleneğinin son büyük ustası olarak kabul edilir. Hareketli biçim anlayışı sadece Michelangelo'yu değil, aynı zamanda Giulio Romano'yu da etkilemiştir.

Luca Signorelli'nin başlıca yapıtlarından bazıları ve bulundukları yerler:Aziz Paulus, 1474, Pinacoteca Communale, Cittâ di Castello

Madonna, 1475, Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

Loreto Katedrali freskleri, 1479-1481, Loreto

Sistina Şapeli freskleri, 1482-1483, Vatikan

Müneccim Kralların Bağlılık Sunuşu, 1482, Louvre, Paris

Madonna ve Çocuk Isa, Azizler ve Meleklerle Birlikte, 1484, Katedral Müzesi, Perugia

Doğal Yaşamın ve Müziğin Tanrısı Pan, 1488 (II. Dünya Savaşı'nda tahrip oldu)

Kutsal Aile, 1491, Uffizi Galerisi, Floransa

Monte Oliveto Maggiare Manastırı freskleri, 1497-1498, Asciagno

San Brizio Şapeli freskleri, 1499-1502, Orvieto Katedrali, Orvieto

Daha yeni Daha eski