Mary Shelley Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

SHELLEY, Mary (1797-1851) Ingiliz, yazar. Korku romanlarının en başarılı örneklerinden sayılan Frankenstein adlı yapıtıyla tanınmıştır.

Mary Wollstonecraft Godwin Shelley 30 Ağustos 1797’de Londra’da doğdu, 1 Şubat 1851’de Bournemouth’da öldü. Babası, radikal görüşleriyle tanınan siyaset kuramcısı ve yazar William Godwin, annesi kadın hakları savunucusu yazar Mary Wollstonecraft’ tı. Shelley, annesinin, doğumdan birkaç gün sonra ölmesi nedeniyle tümüyle babası tarafından yetiştirildi. Babasının arkadaşlarıyla yaptığı tartışmaları izlediğinden, felsefe ve edebiyat konularına çok yakındı.

1814’te, gene bu çevreden olan ünlü romantik şair P.B.Shelley ile Avrupa’ya kaçtı ve onunla birlikte yaşamaya başladı. P.B.Shelley’nin karısının ölümünden sonra 1816’da Londra’da evlendiler. M.Shelley, kocası öldükten sonra onun yaptıklarını derledi.

İlk yapıtı 1818’de yazdığı Frankenstein or the Modem Prometheus (“Frankenstein ya da Modern Prometheus”) korku temasını işleyen roman türünün en başarılı örneklerinden biri olarak büyük ün kazandı. Dostları Byron’m, Shelley ailesine, birer korku öyküsü yazma önerisi üzerine ortaya çıkan yapıt, o dönemde üslubunun acemiliğiyle eleştirilmişse de, ele aldığı konu çok çarpıcı bulunmuştur. Roman, Frankenstein adlı bir bilim adamının ölü insanların organlarını bir araya getirerek yarattığı korkunç, ama akıllı ve duygulu bir varlığın öyküsünü anlatır. Yaratık, insanların ondan kaçtıklarını anlayınca, bilim adamının denetiminden çıkar ve sonunda onu öldürür. Bu tema sinemada da birçok kez işlenmiştir. Shelley’nin bir başka önemli yapıtı ise The Last M an’dır (“Sonuncu İnsan”). Yapıt 21.yy’da büyük bir felaketten geriye kalan tek insanın öyküsünü anlatırken Shelley’nin toplumsal ve siyasal görüşlerini de ortaya koyar.

• YAPITLAR (başlıca): Roman: Frankenstein or the Modem Prometheus, 1818, (“Frankenstein ya da Modern Prometheus”); The Last Man, 1826, (“Sonuncu İnsan”); Lodore, 1835; Falkner, 1837. Gezi Yazıları: The Journal of a Six Weeks’ Tour, 1814, (“Altı Günlük Bir Gezi Günlüğü”); Rambles in Germany and Italy in 1840,1842 and 1843, 1844, (“1840,1842 ve 1843’te Almanya ve İtalya Gezintileri”).

 Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara