Ronald Searle Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

SEARLE, Ronald (1920 – – 30 Aralık 2011) İngiliz, karikatürcü. Karikatürden yola çıkarak özgün bir grafik anlatıma ulaşmıştır.

3 Mart 1920’de Cambridge’de doğdu. Cambridge School of Art’da resim ve grafik sanatlar eğitimi gördü. İlk karikatürü, on beş yaşındayken üniversite dergisi Granta ve Cambridge Daily News gazetelerinde yayımlandı. Searle 1939’da askere alındı. II. Dünya Savaşı’nda Japonlar’a tutsak düştü, 1942-1946 arasında Siam ve Malaya’da kaldı. Ülkesine döndükten sonra 1957’ye değin Lilliput, Sunday Express, News Chronicle gibi önde gelen dergi ve gazetelerde karikatürcü olarak çalıştı.Reklam şirketleri ile televizyon içinyapıtlarüretti. 1956’da Punch gülmece dergisinin kadrosuna girdi ve Londra’daki küçük bir yayınevinin yöneticiliğini üstlendi. 1957’de ABD’ye gitti, Hollywood’da hazırladığı deneysel bir kısa film çeşitli ödüller kazandı ve Venedik Şenliği’nde gösterildi. 1959’da Almanya’ya gitti, bu ülkeyle ilgili bir çizgi film hazırladı. ABD’de yayımlanan Life dergisi tarafından uluslararası olaylar için çizgi röportajlar hazırlamakla görevlendirildi, bu nedenle çeşitli ülkelere yolculuklar yaptı, İsrail’deki Eichmann duruşmasını izledi, başkanlık seçimi kampanyasında iki hafta J.F. Kennedy ile, iki hafta da R. Nixon ile ABD’yi dolaştı. 1960’ta Amerikan Ulusal Karikatürcüler Derneği tarafından yılın karikatürcüsü seçildi. 1961’de Paris’e yerleşti.

Searle ününü St. Trinian’s College adlı bir okuldaki kız öğrencilerin okulu ateşe vermek, rakip takımın oyuncularını okulun bodrumuna kapatmak gibi “küçük” yaramazlıklarını konu alan karikatürleriyle yapmıştır. Zamanla, çeşitli ülkelerdeki günlük yaşamdan hayvan soyutlamalarına değin genişleyen konularına koşut olarak, çizgisi de yalınlıktan uzaklaşmış, taramalar, lekeler, koyulu açıklık ton kullanımlarıyla kendine özgü bir grafik anlatım biçimine dönüşmüştür. Yapıtları çeşitli ülkelerde kitap olarak yayımlanan Searle, İngiltere’de çekilen bir müzikli film için dekor ve kostümler hazırlamış, Alex Atkinson’unkiler başta olmak üzere çeşitli yazarların kitaplarını resimlemiştir.

• YAPITLAR (başlıca): Kitap: The St. Trinian’s Story, 1959, (“St. Trinian’s Koleji Öyküsü”); Which W ay Did He Gof, 1961, (“Ne Yöne Gitti O?”); From Frozen North to Filthy Lucre (G. Marx ve J. Ciapperton ile), 1964, (“Donmuş Kuzeyden Haram Kazanca”)\Searlein the Sixties, 1964, (“1%0’larda Searle”);Russlandfür Ungldubige (A. Atkinson ile), 1964, (“İnançsızlar için Rusya”);Pardong M’sieur, 1965, (“Özür Dilerim Bayım”); Die Katzen des Ronald Searle, 1967, (“Ronald Searle’ün Kedileri”); Das eckige Ei, 1969, (“Köşeli Yumurta”). Çizgi Film: John Gtipin.

Türk Ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara