Hakkı Karayiğitoğlu Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

KARAYİĞİTOĞLU, Hakkı (1926-22 Ocak 2007) Türk, heykelci. Genellikle yalın, tek formlardan oluşan, statik görünümde yapıtlar üretmiştir.

Bulgaristan’da Kırcaali’de doğdu. 22 Ocak 2007’de İstanbul’da öldü. İlk ve ortaöğreniminden sonra Öğretmen Okulu’ndan ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü (şimdi Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi) Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1950’de Güzel Sanatlar Akademisi’ne (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) girerek iki yıl resim atölyelerine devam etti. 1961-1962 arasında da, Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra liselerde sanat tarihi ve resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1959’da İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (şimdi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Seramik Bölümü’nde öğretmenliğe başladı. İlk sergisini 1961’de Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü salonlarında açtı. Daha sonra yurt dışında çeşitli karma sergilere ve bienallere (iki yıllık sergi) katıldı, kişisel sergiler açtı. 1978’de Yalova’nın Armutlu köyünde kendi yapıtlarından özel bir müze oluşturdu. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda sergi açan sanatçının eserleri 1996 yılında ABD Güney Alabama, Mobil Kenti’nde eserleri sergilendiğinde müze tarihine ‘yaşarken eserleri sergilenen ilk sanatçı’ olmuş ve ‘Ölümsüz Akdenizli’ ünvanıyla onurlandırılmıştır. Sanatçı, 1993 yılında üniversitedeki görevinden emekli oldu.

En çok kullandığı malzeme betondur. Seramik heykel denemeleri de vardır. Ele aldığı ince uzun figürlerin hareketlerinde uyumlu, şiirsel bir anlatım izlenir. Bunlarda denge ve sadelik, ön planda tutulmuştur. Karayiğitoğlu’nun sanatında, Arkaik dönem Yunan, Mısır ve Hint heykellerine duyduğu hayranlığın belirtileri görülür.

• YAPITLAR (başlıca): Ahenk, 1962, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Bahar, 1963, İstanbul Belediye Sarayı; At, 1965, İstanbul Resim ve^Heykel Müzesi; Bilimin Kızı, 1969, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara; Uzayda insanlar, 1972; Kültür, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Heykel, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Ters Vazo, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Kaz, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Armoni, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Kaynak, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara