Arthur Kopit Kimdir, Hayatı, Oyunları, Hakkında Bilgi

KOPIT, Arthur (1938) ABD’li oyun yazarı. Çok genç yaşında yazdığı kara gülmece türü oyunlarla ilgi çekmiştir.

New York’ta doğdu. 1959’da Harvard Üniversitesi’ni bitirdi. Öğrencilik yıllarında oyun yazmaya başladı. Okul yaşamı süresinde Cambridge’de yedi oyunu sahnelendi. Üniversiteden mühendislik ve uygulamalı fizik dalında bir yıllık burs kazandı ve Avrupa’ya gitti. Avrupa’da bulunduğu sırada Oh Dad, Poor Dad, Mamma’s Hurıg You in the Closet and I’m Feeling so Sad, (Ah Baba Vah Baba Annem Koydu Seni Dolaba Çok Üzüldüm Ben Buna) adlı oyununu yazdı. Ona büyük ün kazandıran bu oyun ilk kez 1961’de Londra’da sahnelendi.

Kopit oyunlarında farsa yakın bir gülmece anlayışını sergilemiştir. Oyunlarının iskeletini kurmada geleneksel kahramanların parodilerini kullanmıştır. Konularına çağdaş yazarların sık başvurdukları bir yöntemle yaklaşmış, ciddi, hatta bazen dehşet verici bir gerçekliğe, gülünç yanından bakmış, onu gülmece yönünden ele almıştır.

• YAPITLAR (başlıca): The Questioning of Nick, 1957, (“Nick’in Sorgulanması”); Aubade, 1958, (“Sabah Şarkısı”); Sing to Me Through Open Windows, 1958, (“Bana Açık Pencerelerden Şarkı Söyle”); To Dwell in the Palace of Strangers, 1958, (“Yabancıların Sarayında Sefa Sürmek”); On the Runway of Your Life You Never Know What’s Corning off Next, 1958, (“Yaşam Yolunda Neyle Karşılaşacağınızı Hiçbir Zaman Bilemezsiniz”); Oh Dad, Poor Dad, Mamma’s Flung You in the Closet and I’m Feeling so Sad, 1961, (Ah Baba Vah Baba Annem Koydu Seni Dolaba Çok Üzüldüm Ben Buna); Indians, 1968, (“Kızılderililer”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara