Fritz Kreisler Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

KREISLER, Fritz (1875-1962) Avusturyalı kemancı ve besteci. Keman için bestelediği küçük parçalarıyla tanınmıştır.

2 Şubat 1875’te Viyana’da doğdu, 29 Ocak 1962’de New York’ta öldü. Küçük yaşta yeteneği anlaşılınca müzikçi Helsmerberger’den ders almaya başladı. 1885’te Paris Konservatuvarı’na girip kemanın yanında beste derslerine de katıldı. Dönemin ünlü öğretmenleri Massart ve Delibes ile birlikte çalıştı. 1888-1889 arasında M.Rosenthal ile ABD’de verdiği bir dizi başarılı konserden sonra tıp öğrenimi için Viyana’ya döndü. Daha sonra Paris ve Roma’da sanat eğitimi gördü. Bir süre Avusturya ordusunda subaylık yaptı, 1899’da yeniden konserler vermeye başladı. Kısa zamanda virtüöz olarak büyük bir üne kavuştu. 1910’da Edward Elgar’ın kendisine adadığı Keman Konçertosu’nun ilk seslendirilişini yaptı. 1950’ye değin Avrupa ve ABD’de birçok konserler verdi.

Klasik bir repertuarı yeğleyen Kreisler, çağdaş bestecilerin yapıtlarını hemen hemen hiç çalmazdı. Keman için birçok küçük parçayı Klasik Elyazmalan adı altında yayımladı. Vivaldi, Couperin, Johann Stamitz, Padre Martini gibi 17. ve 18.yy bestecilerinin yapıtlarından düzenlemeler olarak tanıttığı bu parçalar kısa zamanda konserlerindeki en sevilen yapıtlar durumuna geldi. 1935’te bu bestelerin tümünün kendine ait olduğunu açıklayarak müzik dünyasında büyük bir çalkantıya ve çeşitli tartışmalara yol açtı. İçlerinde “Viyana Kaprisi”, “Güzel Rosmarin”, “Çin Tamburini”, “Aşk Neşesi” gibi çok tanınmış parçaların da bulunduğu keman için bu küçük besteler, bugün de konser programlarında sık sık yer almaktadır. Kreisler New York’ta sahnelenen iki de operet yazmıştır.

• YAPITLAR (başlıca): Operet: Appleblossom, 1919, (“Elma Çiçekleri”); The Marriage Knot, 1923, (“Evlilik Düğümü”). Oda Müziği: Yaylı Sazlar Dörtlüsü; Klasik Elyazmalan, keman ve piyano için.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara