Milan Kundera Kimdir, Hayatı, Kitapları, Hakkında Bilgi

KUNDERA, Milan (1929) Çek, yazar. Çağdaş Çekoslovak edebiyatının en önemli yazarlarındandır.

Brno’da doğdu. Ünlü bir piyanistin oğluydu. Kendisi de müzikle ilgilendi. Genç yaşta üye olduğu Çekoslovak Komünist Partisi’nden (ÇKP) yirmi yaşındayken çıkarıldı. Prag Yüksek Sinema Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yaptı. Aralarında Milos Forman’m da bulunduğu ünlü yönetmenlerin yetişmesine katkıda bulundu. 1968’de Çekoslovakya’nın Varşova Pak-tı’na üye ülkelerce işgal edilip ÇeKP 1. sekreteri Alexander Dubçek’in görevine son verildiği dönemde Kundera’nın da tüm görevleri elinden alındı. 1975’te ülkesinden ayrılmak zorunda kalarak Fransa’ya yerleşti. 1981’de Fransız uyruğuna geçti, kendisine Rennes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği verildi. 1973’te Fransa’da yabancı yazarlara verilen Medicis Odülü’nü kazandı. 1983’te de Michigan Üniversitesi’nden onursal doktorluk unvanı aldı.

Kundera, Toplumcu Gerçekçilik’ten farklı bir edebiyat anlayışı oluşturmuş genç kuşak Çek yazarlarının öncülerindendir. Roman, öykü ve oyunlarında bireyin yaşamını ve çelişkilerini yansıtmış, 1966’da yayımlanan Zert adlı romanında, genç bir adamın ruhsal çöküşü çerçevesinde, hüzün ve gülmecenin iç içe geçtiği bir anlatımla, Çekoslovakya’da bir kuşağın tablosunu çizmiştir. Yergi dolu üslubu yüzünden roman resmi çevrelerce tepkiyle karşılanmıştır. Kundera, Knıha Smıchu. Azapomneni (Gülüşün ve Unutuşun Kitabı) adlı romanında da, bir yandan Prag deneyimini, öte yandan da Batı toplumunu, yine hüzünle gülmeceyi birleştiren bakışıyla ele alır. 1984’te Fransa’da yayımlanan L’insoutenable legerete de l’etre (“Varlığın Dayanılmaz Hafifliği”) adlı son romanı, onun edebiyatla felsefeyi, romanla deneme türünü birleştirmeyi amaçlayan anlayışının iyi bir örneğidir.

• YAPITLAR (başlıca): Roman: Zert, 1966; Knıba Smıchu Azapomneni, (Gülüşün ve Unutuşun Kitabı); L’insoutenable legerete de l’etre, 1984, (“Varlığın Dayanılmaz Hafifliği”). Öykü: Smesne lâsky, 1963. Oyun: Majitele klıcâ , 1962, (Anahtar Sahipleri).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara