Mazo de la Roche Kimdir, Hayatı, Kitapları, Hakkında Bilgi

DE LA ROCHE, Mazo (1885-1961) Kanadalı yazar. Kanada kır yaşamını aile öyküsü çerçevesinde işleyen destansı romanlarıyla tanınmıştır.

15 Ocak 1885’te Toronto’da doğdu, 12 Temmuz 1961’de aynı kentte öldü. Ingiliz, Fransız ve İrlanda kökenli orta halli bir ailenin kızıydı. Öğrenimini Toronto’nun banliyölerindeki okullarda tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Ontario bölgesinde bir çiftliğe yerleşti. Çiftlik deneyimleri romanlarında işleyeceği kır yaşamı üzerine düşüncelerinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. 1920’lerde yazmaya başladığı öyküleri fazla ilgi çekmedi. 1927’de yayımlanan Jalna adlı romanı, aynı yıl Atlantic Monthly dergisinin bir ödülünü alınca, birdenbire ABD ve Avrupa’da da tanınan bir yazar oldu. 1929-1939 yıllarını Ingiltere’de geçirdi. Roman ve öykülerinin yanı sıra oyun, otobiyografi ve çocuk kitabı türlerinde ürünler verdi.

De la Roche’un başyapıtı Jalna, Ontario bölgesinde, Jalna adlı hayali bir yerde yaşayan bir ailenin öyküsüdür. Yazar, Kanada kır yaşamını Whiteoak ailesinin, geçmişe dönük değerleri korumaya çalışan bireyleri ve bu ailenin kendine yeterli dünyası çerçevesinde ele alır. Jalna’nın büyük bir ilgiyle karşılanması üzerine sayısı on beşi bulan bir dizi romanla aynı konuyu işlemeyi sürdürmüştür.

De la Roche, bir ailenin yüz yılı kapsayan tarihini destansı bir anlatımla işleyerek bu tür saga romanının tanınan yazarlarından olmuştur.

• YAPITLAR (başlıca) Roman: Jalna, 1927; Whiteoaks of Jalna, 1929, (“Jalna’lı Whiteoak Ailesi”); Whiteoak Heri-tage, 1940, (“Whiteoak’ların Mirası”); Return to Jalna, 1946, (“Jalna’ya Dönüş”); The Whiteoak Brothers, 1953, (“Whiteoak Kardeşler”). Öykü: A Boy in the House, 1952, (“Evdeki Çocuk”); Oyun: Whiteoaks, 1936. Otobiyografi: Ringing the Changes, 1957.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara