Emily Dickinson Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

DICKINSON, Emily (1830-1886) ABD’li şair. Kısa lirik şiirin başlıca ustalarındandır.

Emily Elizabeth Dickinson 10 Aralık 1830’da Massachusetts’de Amberst’de doğdu. 15 Mayıs 1886’da aynı kentte öldü. Avukat olan babası 1847-1848 yıllarında milletvekilliği de yaptı. Emily Elizabeth Amherst Academy ve 1847-1848 arasında Mount Holyoke Female Seminary’de dini yönü ağır basan bir öğrenim gördü. Kapalı ve toplumdan uzak yaşadı. Kişiliği ve özel ilişkileri her zaman merak konusu olmuştur. 1855’te Washington’a yaptığı bir yolculuk sırasında yaşamı boyunca mektuplaşacağı ünlü rahip, Charles Wadsworth’la tanıştı. 1850’lerin sonunda, mektuplarında adı “Master” olarak geçen birine âşık oldu. Bu kişinin rahip Wadsworth ya da mektuplaştığı bir yayıncı oiduğu öne sürülür. Bu döneminde hızla şiir yazdı. 1862’de şiirleri konusunda Thomas Wentworh Higginson adlı bir edebiyatçıya danıştı. Şiirlerinin özgünlüğünü övmekle birlikte yayımlamamasını öneren Higginson’un öğütlerinden ömür boyu etkilendi. Ölümünden önce yalnızca yedi şiiri yayımlanmıştır. 1878’de babasının yakın arkadaşlarından birine âşık oldu, karşılık bulan bu aşk duygusu mektuplarına yansıdı. Ancak 1870 yılından başlayarak ev dışına hiç çıkmadı ve hep beyazlar giyindi.

Yazdığı 1775 şiir ve çok sayıda mektuptan edinilen izlenime göre tutkulu, zeki bir kadındı. Tanrı, din ve ölüm konularım şiirinde işlemiş olmakla birlikte şüpheciydi. İnanç ve şüphecilik arasındaki çatışma şiirindeki geriiim öğesinin kaynağıdır. Şiire başladığı 1850 yıllarında R.W. Emerson’un aşkmcı (trancendentalist), iyimser görüşlerinin etkisi egemendi. Bu dönem şiirlerinde şakacı, utangaç bir kadın sesi duyulur. Çok ürün verdiği ve dostlarını düşünerek acı çektiği iç savaş yıllarında ise daha içe dönük, günlük yaşantıyı klasik epigramlar (kısa şiir) biçiminde dile getiren şiirler yazdı. Alabildiğine anlam yüklü sözcüklerden oluşan şiiri, yoğun ve gerilim doludur.

• YAPITLAR (başlıca): Poems by Emily Dickinson, (ö.s.), 1890, (“Emiiy. Dickinson’dan Şiirler”); Letters of Emily Dickinson, (ö.s.), 2 cilt, 1894, (“Emily Dickinson’un Mektupları”); The Single Hound:ThePoemsofa Lifetime, (ö.s.),    1914; Neva Poems of  Emily Dickinson, (ö.s.), 1945, (“Emily Dickinson’un Yeni Şiirleri”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara