Carlos Drummond de Andrade Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

DRUMMOND DE ANDRADE, Carlos (1902- 1987) Brezilyalı şair ve gazeteci. Çağdaş Brezilya şiirinin önde gelen isimlerindendir.

31 Ekim 1902’de, Brezilya’da, Itabira’da doğdu, 17 Ağustos 1987’de Rio de Janeiro’da öldü. 1925’te eczacılık eğitimini bitirdikten sonra şiir yazmaya ağırlık verdi. Ülkede 1920’lerde gelişmeye başlayan modemismo adlı yenilikçi edebiyat akımını yaygınlaştırmak amacıyla A Revista adlı derginin çıkarılmasına öncülük etti. Şairliğin ve gazeteciliğin yanı sıra değişik devlet görevlerinde bulundu, 1934-1945 arasında eğitim ve kültür bakanlığında çalıştı.

20.  yy başlarında, tüm Latin Amerika’da olduğu gibi Brezilya’da da, Avrupa’daki çağdaş edebiyat akımlarının da etkisiyle, modern bir edebiyat oluşturma kaygısı ağır basmış, genç yazarlar geleneksel sözdizimi kurallarını yıkıp günlük konuşma dilinde yazarak yeni bir anlatıma ve serbest şiire yönelmişlerdir. Drummond de Andrade, 1920’lerde Oswald de Andrade gibi yazarların öncülüğünü yaptıkları Brezilya modemismo hareketinin ikinci kuşak yazarlarının en tanınmış olanlarındandır. 1930’da yayımlanan ilk şiir kitabı Alguma poesia yenilikçi akımın şiir anlayışının olduğu kadar şairin özgün üslubunun da bir örneğidir. Drummond de Andrade’nin bu dönem şiirleri genellikle dağınık bir tarzda ve örtük bir dille yazılmış nükteli, ince alaylı şiirlerdir. 1934’te yayımlanan Brejo das Almaş adlı öykü kitabı -o dönem Brezilya edebiyatının en önemli ürünlerinden biri olarak nitelendirilir. Birçok şiirinde olduğu gibi öykü, deneme ve makalelerinde de sevgi, kardeşlik gibi temaları iyimser bir yaklaşımla işlemiş, varolandan daha iyi bir dünya yaratma isteğini dile getirmiştir.

Brezilya şiirindeki yenilikçi akımın Murilo Men-des, Jorgede Limave CecıTia Meireles gibi öteki ikinci
kuşak şairleriyle birlikte Drummond de Andrade, çağdaş Brezilya şiirinin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.

• YAPITLAR (başlıca): Şiir: Alguma poesia, 1930; Poesia ate Agora, 1948. Roman: O Gerente, 1954. Öykü: Brejo das Almaş, 1934; Fala, Amendoçira, 1957.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara