Emerson, Lake & Palmer Kimdir, Hayatı, Albümleri, Hakkında Bilgi

EMERSON, LAKE ve PALMER İngiliz pop müzik topluluğu. “Progressive Rock” türünün en başarılı gruplarından biridir.

1970’te Ingiltere’de kuruldu. Klavyeli çalgılarda Keith Emerson (1 Kasım 1948); bas, gitar ve vokalde Greg Lake (10 Kasım 1948); davulda Cari Palmer (20 Mart 1948) bir araya gelmeden önce de kendi topluluklarında yaptıkları çalışmalarıyla tanınmış deneyimli müzisyenlerdi. Özellikle Keith Emerson önceki topluluğu Nice ile 1960’ların sonlarında klasik müzikle rock müziğini birlikte kullanarak o dönemde çok yeni ve alışılmamış bir müzik anlayışı oluşturmuştu. Bu topluluk düzenlemeleri “Pathetique Symphony” ve kendi besteleri “Five Bridges Suite’Te “Progressive Rock”ın ilk özgün sayılabilecek örneklerini sergilemişti. Keith Emerson Ingiltere dışında pek tanınmayan bu topluluktan 1970’te ayrıldıktan sonra, King Crimson’dan tanınan Greg Lake ve Atomic Rooster’dan Cari Palmer’la birlikte Emerson, Lake and Palmer’ı kurdu. 1971’de ABD’de verdikleri konserde çalgılarını kullanmaktaki ustalıkları ve performansları ile bir anda ilgi topladılar.

1970’lerde topluluğun çalışmalarında birkaç eğilim söz konusuydu. Emerson’un besteleri çoğunlukla “Progressive Rock” anlayışında olmasına karşın arada klavyeli çalgıların egemen olmasından dolayı farklı bir hava taşıyan rock besteleri de vardı. Lake’in besteleri ise melodik, duygusal “hit” parçalardı (“From the Beginning”, “Stili… You Turn Me On”). Bunların dışında Aaron Copland, Belâ Bartok, Gines-tera gibi çağdaş bestecilerden de başarılı düzenlemeler yaptılar. Bu dönemlerinde genel olarak müziklerinde tüm çalgıların özgün kullanımları ile elde edilen belirgin bir sertlik ve atonalite egemendi.

Uç yıllık bir aradan sonra 1977’de Works: vol.I ve Works: vol.II adlı iki plak çıkardılar. Bu yıllarda müzik anlayışlarında belirgin bir değişme oldu. Parçaları daha yumuşak bir hava kazandı. Düzenlemelerde büyük orkestralar ya da nefesli çalgılar kullandılar. 1978’de ise Love Beach adıyla ticari kaygıların ağır bastığı başarısız bir plak çıkardılar. 1980’de dağıldılar.

1980’den sonra Lake bir solo plak çıkardı. Emerson film müziklerine ve ilki Works: vol.I’At yer alan piyano konçertolarına yöneldi. Palmer ise kurduğu PM adlı başarısız bir topluluktan sonra, 70’li yılların önemli iki müzisyeni Steve Howe, John Wetton ve yeni kuşaktan başarılı bir müzisyen olan Geoff Downes ile birlikte 1980’lerin ilk yıllarının oldukça popüler bir topluluğu olan Asia’yı kurdu.

• YAPITLAR (başlıca): Emerson, Lake and Palmer, 1971; Tarcus, 1971; Pictures at an Exhibition, 1972; Trilogy, 1972; Brain Salad Surgery, 1973; Welcome Back My Friends, 1974; Works: vol.I, 1977; Works: vol.II, 1977; Love Beach, 1978; İn Concert, 1979.

  • Black Moon (1992)
  • In the Hot Seat (1994)

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara