Eskici ve Oğulları Kimin Eseri, Yazarı Kimdir, Türü Nedir, Kısaca Konusu, Karakterleri

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal’in yazdığı psikolojik ve sosyal bir romandır.

Konusu

Eskici ve Oğulları’nda baş kahraman Topal Eskici ile iki oğlunun özlemlerini, düşlerini, bu özlemlerle düşleri gerçekleştirmek için verdikleri savaşı ve sonunda ellerinde avuçlarında kalanı da yitirerek çöküşlerini anlatır.

Karakterler

1- Eskici; Herkese karşı ters ve sinirli, ailesine özellikle de çocuklarına düşkündür. Baş karakterdir. Savaşta bir bacağını kaybettiğinden topaldır.

2- Eskicinin Karısı; Çocukları ve kocası arasında köprü durumundadır, ailesinin dağılmasını istemese de gelinini hiç sevmez. Geçmişle ilgili hava atar ve aynısının gelecek için olmasını ister. Komşularına zengin kayınpederini abartarak anlatır ve bu yüzden komşuları tarafından yadırganır.

3- Mehmet; Eskicinin büyük oğludur. Evlidir ve üç çocuğu vardır, karısına ve çocuklarına düşkündür. Babası ona çok kızsa da anlayışla karşılar. Ailede zekâsı takdir edilen kişidir. A.B.D. üretimi makinelerden dolayı işini kaybetmiştir; bu yüzden kendi ailesiyle birlikte babasının eline bakmaktadır.

4- Ali; Eskicinin küçük oğludur. Evlenme çağındadır. Abisini her zaman babasına karşı savunur, abisinin yapmak istediği şeylere ortak olur. Babası ile olan kavgaları sürekli ailede küslük yaratır. Guruludur ve babası Topal Eskici ile çok benzer karaktere sahiptir.

5- Zeliha; Eskicinin kızıdır. Ali ve Mehmet’ten küçüktür. Evlenme hayali ile yaşar. Evdekilere karşı kuşak çatışması ile karşılaştığından anne-babası ile sürekli kavga eder. Ali sürekli Zeliha’dan şüphelenmektedir. Aile bireylerinin yerel ağızlarını değiştirmek ister.

6- Gelin; Eskicinin büyük oğlunun karısıdır. Kocasını sevse de kaynanası yüzünden sürekli kaçmak ister, yine de gidecek yeri yoktur. Ev işlerini her zaman tam ve hatasız yapar.

7- Ünal; Eskici ve ailesi pamuk toplamaya gittiğinde onlara yardımcı olan şoför muavinidir. Her zanaatı yapabilen becerikli biridir. Zeliha ile evlenir. Kayınbabası Topal Eskici ile benzer karaktere sahiptir.

8- Zeynep; Eskici ve ailesi pamuk toplamaya gittiğinde karşılaşırlar, kütlü (tohumlu pamuk) toplama ırgatıdır. Halasıyla yaşamaktadır. Ali ile evlenir.

9- Ayşe; Mehmet’in büyük çocuğu ve tek kızıdır. İlkokula gitmektedir. Kardeşi Cavit ile sürekli tartışma hâlindedir. Halası Zeliha’nın eşi Ünal’da gözü vardır.

10- Cavit; Mehmet’in büyük oğludur. Okula başlayamayacak kadar küçüktür. Çok akıllıdır ve akıllı olduğu kadar da patavatsızdır. Ablasını kıskanır.

11- Bebek; Mehmet’in en küçük çocuğudur. Henüz bebektir.

12- Diğerleri; Doktorun Anası; eskicinin komşusudur, oğulları doktor ve subay olduğu için havalı, eskiciyi ve ailesini sevmiyor ancak oldukça vefalıdır. Elci; ırgatların başı, ırgatların tarlalarını belirliyor ve isteyene avans veriyor.

Sitede Ara