Adrenalin Nedir, Ne Demek, Sözlük, Kelime Anlamı

adrenalin    Fr. adrénaline 

a. Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

 Güncel Türkçe Sözlük 


adrenalin   İng. adrenalin, adrenin, epinephrin 

Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin. Epinefrin.

 BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998


adrenalin   İng. adrenaline 

Formülü (HO)C6H3CH(OH)CH2NHCH3 olan , böbrek üstü salgı bezlerin öz bölgesinde sentezlenen kan basıncının arttırılmasında damardan kullanılan önemli bir hormon.

 BSTS / Kimya Terimleri Sözlüğü (II) 2007


adrenalin   Fr. adrénaline 

(zooloji)

 BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu 1963


adrenalin   İng. adrenaline, epinephrin 

Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin hormon, epinefrin.

 BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü 


adrenalin   İng. adrenalin 

1. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin, epinefrin. 2. Parenteral yollarla kullanıldığında, perifer damarlarda daralma ve koroner damarlarda genişlemeye, kalp kasının kasılma gücü, atım sayısı ve oksijen tüketiminde artmaya, beta-2 almaçlarını uyararak solunum yolları ile sindirim kanalındaki düz kaslarda gevşemeye sebep olan ve klinikte kan basıncının düşmesi, kanama, alerji, astım ve dolaşım şoku gibi hastalıkların tedavisinde hidroklorür ve bitartarat tuzları şeklinde kullanılan, çözeltileri ısı ve ışığa karşı dayanıksız olan bir katekolamin.

 BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü 


adrenalin    

bk. epinefrin

 BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü 1963

Sitede Ara