Alamut Romanı, Kimin Eseri, Kime Aittir, Yazarı Kimdir, Hakkında Bilgi

Alamut, Vladimir Bartol’un 1938 yılında Slovenya’da yayınladığı tarihteki Alamut Kalesi’nde yaşayan Hasan Sabbah ve İsmaililer’i konu alan romanı.

 

Bartol 1930’lu yılların başlarında Paris’te yaşarken romanı tasarlamaya başladı. Fransa’nın başkentinde kendisine Hasan Sabbah hikâyesini takdim ettiği Slovenyalı kitap eleştirmeni Josip Vidmar ile tanıştı. Yugoslavya Kralı I. Aleksandır’ın İtalyan faşist hükümetince görevlendirildiği iddia edilen Bulgar ve Hırvat milliyetçileri tarafından yapılan saldırıda öldürülmesi romanın yazılmasında teşvik edici bir olay oldu. Romanın ilk orijinal baskısı müstehzi bir şekilde Benito Mussolini’yi çağrıştırmıştı.

 

Romanın girişinde “Hiçbir şey gerçek değil, her şeye izin vardır.” özdeyişi bulunmaktaydı.

 

 

Konusu

 

Romanda Hasan Sabbah cennetin anahtarının kendisinin elinde olduğunu iddia ederek fedailerini şüphesiz kendine bağlı kalmalarını sağlamaktadır. Türklere karşı içinde intikamı vardır ve bu intikamını fedaileri sayesinde almak ister, onlarla savaşırlar.

 

 

Baskıları

 

Şimdiye kadar 18 dile çevirisi yapılmıştı: Çekçe (1946), Sırpça(1954), Fransızca(1988), İspanyolca(1989), İtalyanca(1989), Almanca(1992), Türkçe(1998), Farsça (1995), Arapça, Yunanca, Korece, Slovakça, Macarca (2003), İbranice(2003), İngilizce (2004).

Sitede Ara