Köprü Kimin Eseri, Kısaca Konusu, Yazarı Kimdir, Hakkında Bilgi

Köprü, Ayşe Kulin’in ilk kez 2002 yılında yayınlanan romanı.

Konusu

Roman, olağanüstü bir bürokratın, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanlarının öyküsünü anlatmaktadır.Ayrıntılı Özet
i: 

"Köprü" adlı roman, yaşanan trajik bir olayın ardından başlayan bir hikayeyi anlatır. Bayram, eşiyle birlikte çocuk beklemektedir. Ancak doğum sırasında yaşanan bir engel yüzünden eşi hastaneye yetiştirilemez ve doğum sırasında hayatını kaybeder. Bu acı olayın ardından Bayram, yetim kalan çocuğuyla yalnız yaşamaya başlar.

Bayram, yaşadığı trajik olayı Vali'ye anlatır. Vali, bu olaya duyarsız kalmaz ve köprü yapımı konusunda kararlı bir tutum sergiler. Köprü yapımı için önce yabancı mühendislerle görüşülür, ancak planlarını gerçekleştirmek için Gürcü mühendislerin yardımıyla köprüyü yapacakları söylenmesine rağmen, bu mühendisler geri dönmezler.

Vali, başka bir mühendisle anlaşarak köprüyü yapmak için çalışmalara başlar. Ancak, köprünün yapım yeri değişir ve Ankara'da yapılacak ve sonra tırlarla Erzincan'a götürülecektir. Bu karar herkesi şaşırtır, ancak Vali'nin kararlılığı ve mühendislerin güvenilirliğiyle işler yolunda ilerler.

Köprü yapımı sırasında bir terör saldırısı gerçekleşir ve mühendisler panik içinde kaçarlar. Bu olay, köprünün yapımını aksatır ve insanlarda tedirginlik yaratır. Ancak, Vali ve mühendisler işlerin düzelmesi için çaba sarf ederler.

Sonunda, köprü tamamlanır ve Vali, Bayram ve yetim çocuk köprünün üzerinde bir araya gelirler. Bu olay, trajik bir başlangıcın ardından umut dolu bir sona işaret eder ve karakterlerin yaşadığı zorluklara rağmen bir araya gelmelerini ve yeni bir başlangıca adım atmalarını gösterir.


Yorum ekle...

Konu hakkında yorum ya da düşüncelerini paylaş...

Daha yeni Daha eski