Kırmızı ve Siyah Kimin Eseri, Kime Aittir, Yazarı Kimdir, Konusu, Hakkında Bilgi

"Kırmızı ve Siyah" (Le Rouge et le Noir), Fransız yazar Stendhal'ın ünlü romanlarından biridir. 1830 yılında Temmuz Devrimi'nin yaşandığı dönemin hemen ardından, yani 1830'da başlamış ve 1831 yılında tamamlanmıştır.

Romanda, Julien Sorel adlı genç bir adamın hikayesi anlatılır. Julien, 19. yüzyıl Fransa'sında sınıfsal mücadeleler, entrikalar ve aşk üzerine odaklanan bir karakterdir. Kendini yükseltmek için toplumun normlarına karşı mücadele verir ve kariyer yapma çabası içinde iki önemli kadın karakterle ilişkiye girer.


"Kırmızı ve Siyah", Stendhal'ın realizm akımına katkıda bulunan ve kişisel başarı, sınıf mücadelesi, aşk ve toplumun eleştirisi gibi temaları işleyen önemli bir eserdir. Stendhal, psikolojik derinlik ve karakter analizi konusundaki yetenekleriyle tanınan bir yazardır.

Stendhal, romanına kendi özel hayatından birçok isim katmıştır. Hayal kırıklıklarında, sevinçlerinde ve anılarında yer eden karakterleri romanın satır aralarında kullanmaktan çekinmemiştir. Romanın ana karakteri Julien’in papaz okulunda tanıştığı Chazel, yazarın çocukluk arkadaşlarından biridir. Metreslerinden birinin adının, Stendhal’i Mérimeé ile aldatan Madam Rubempré’nin, romanda Besançon’daki eski belediye başkanının karısı olan yaşlı ve zengin bir kadının adı olarak kullanılması ise ilginçtir.

Eserlerini oluştururken önceden uzun uzun tasarlamak yerine irticalen yapılan bir kurguyu seçen Stendhal, edebiyat konusundaki yeteneğini para amaçlı kullanmamış, gerçek bir sanatçı gibi davranıp, estetik kaygıyı ön planda tutmuştur. Bugün birçok tamamlanmamış eserinin, yazarın evinde bir köşeye atıldığı ve hiç basılmadığı bilinmektedir. İnsanlık Komedyası projesi ile 95’e yakın roman ve hikâye ortaya koyan Balzac’ın yanında, Stendhal’in sayısı beşi geçmeyen romanları, birkaç hikâyesi, otobiyografisi ve birkaç gezi yazısı göze az gözükebilir. Buna rağmen ustaca yapılan kurgusu, sürükleyici anlatımı ve başarılı ruh tahlilleri ile Kırmızı ve Siyah bugün birçok eleştirmence dünyanın en iyi 10 romanından biri kabul edilmiştir.

Sitede Ara