Notre Dame'ın Kamburu Kitap Özeti, Karakterleri, Hakkında Bilgi

Notre Dame’ın Kamburu, Victor Hugo’nun 6 ayda yazdığı, 1831 yılında yayınlanan ve Fransa’da krallık döneminin karanlık günlerinden kesitler veren romanıdır. Okunması gereken evrenselleşmiş ve dünya klasiklerinin başyapıtlardandır. Notre Dame’ın Kamburu, Hugo’nun en parlak dönemlerinden birinde yayımlandı. 1831’de yayımlanan Notre Dame de Paris’in roman kahramanlarından biri öylesine etkili oldu ki Notre Dame’ın Kamburu adıyla tanındı. Victor Hugo bu romanda insanların yaşamında kaderin yerini ve yoksulluğun insanı köreltmediğini ortaya çıkarmıştır. Roman hem yazarın ülkesinde hem de dış ülkelerde oldukça sevilmiştir. Çoğu dillerde çevirimleri yayınlanmış, ayrıca sinemaya da aktarılmıştır.

 

Özeti

 

Eserde Claude Frollo adlı bir papaz katedralin önünde bir bebek bulmuştur. Çok çirkin bir bebek olduğundan ona Fransızca’da “eksik-tamamlanmamış” anlamına gelen Quasimodo ismini verir. Yaşı ilerledikçe Quasimodo katedralde zangoçluk görevini alır. Bir süre sonra zilin sesi nedeniyle sağır olur.

 

Günün birinde Esmeralda adında bir kızla tanışır. Esmeralda genç ve güzel bir kızdır. Bu kız küçükken çingeneler tarafından ailesinden kaçırılmış ve yerine sakat bir çocuk olan Quasimodo bırakılmıştır. Quasimodo’nun ona aşık olmasıyla olaylar karışır. Çünkü Papaz Claude Frollo da Esmeralda’ya bu tür duygular beslemektedir. Esmeralda ise özgür ruhlu ve çapkın bir şair olan Gringoire ile -onun hayatını kurtarmak için- evlenmiştir.

 

Esmeralda’nın kalbini ise soylu ve zengin bir ailenin kızıyla nişanlı olmasına rağmen çapkın ama yakışıklı bir subay olan Phoebus çalmıştır. Frollo kıskançlığı ve karşılıksız aşkı yüzünden duyduğu kini sonucu Esmeralda ve Phoenus’un buluştuğu bir gece Esmeralda’nın bıçağıyla onu yaralar ve suç Esmeralda’nın üzerine kalır. Başta Phoebus olmak üzere herkes onun büyücü olduğunu ve parada gözü olduğundan bunu yaptığını düşünür. Esmeralda her ne kadar suçsuz olduğunu söylese de insanlar bir çingeneye inanmaktansa bir rahip ve subaya inanmayı tercih ederler.

 

Çingene dostları ve Quasimodo tarafından hapsedildiği zindandan kaçan Esmeralda, Phoebus komutanlığındaki askerlerin çingenelerin sokağını basması ve abisi gibi gördüğü ama ona aşık olan çingene kralı Clopin’in öldürülmesi üzerine tekrar ortaya çıkmış olur ve asılır. Her şeyi Frollo’nun kurduğunu anlayan Quasimodo ise Esmeralda’nın asılması üzerine Frollo’yu kilisenin kulesinin tepesinden aşağı doğru itekleyerek öldürür. Quasimodo bir süre ortalıktan kaybolur. Bulunduğunda ise çok geçtir ve vücudu Esmeralda`nın cesedine sarılmış bir biçimde iskeletleşmiştir.

Karakterler

 

 • Quasimodo Romanın başkahramanıdır. Çingeneler tarafından katedrale bırakılan bu çocuğa ismini Rahip Claude Frollo vermiştir.
 • Esmeralda Güzel ve genç bir çingene kız
 • Claude Frollo Bekâr kalması gerekirken Esmeralda’ya aşık olan rahip
 • Pierre Gringore Bir şairdir. Yolu çingene mahallesine düştüğünde Esmeralda ile tanışır.
 • Louis XI Dönemin Fransa kralı
 • Phoebus Esmeralda’nın aşık olduğu yüzbaşı
 • Jehan Frollo Claude Frollo’nun kardeşi
 • Phoebus de Chateaupers
 • Fleur-de-Lys de Gondelaurier
 • Tristan l’Hermite
 • Jacques Charmolue
 • Clopin Trouillefou
 • Florian Barbedienne

Sitede Ara