George Devereux Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

Devereux, Georges (doğduğunda György Dobó; 13 Eylül 1908 – 28 Mayıs 1985), Yahudi asıllı ABD’li psikanalizci, etnolog ve antropolog.

Bir Yahudi ailesinin ferdi olarak dönemin Austurya-Macaristan sınırları içerisindeki (bugün Romanya’da) Banat’ta doğdu. Babası avukattı, annesi Alman Yahudisi’ydi Birinci Dünya Savaşı sonrası ailesiyle birlikte Fransa’ya taşındı. Paris’te Malay dili eiğitimi gördü ve Institut d’Ethnologie bitirdi. Macarca, Romence, Almanca ve Fransızca dillerini öğrendi. 1933’te Hıristyanlık’ın Katolik mezhebine geçerek György Dobó olan adını George Devereux olarak değiştirdi. ABD’de öğrenim gören Georges Devereux, ABD’ye yerleşti. California Üniversitesi’nde antropoloji üzerine doktorasını yaptı.  Topeka, Kansas’ta bir süre psikoanalistlik yaptı. Bir süre Paris Universitesi’nde ders verdikten sonra Mohavların, Hopilerin, Pigmelerin ve Sedangların arasında yaşayarak etnografya incelemeleri yaptı. Çalışmalarıyla etno-psikiyatrinin kurucuları arasında yer aldı.

Eserleri (başlıca)

A study of abortion inprimitivesocieties (tikel Toplumlarda Çocuk Düşürmenin İncelenmesi, 1955)
Mohau etnopsycl iatry (Mohav Etnopsikiyatrisi, 1961)
Dreams in greak tragedy; An ethno psychoanalytic study (Yunan Tragedyasında Düşler: Bir Etno-psikanaliz İncelemesi, 1976)
Basic problems of ethnopsychiatry (Etnopsikiyatrinin temel problemleri, 1980)
Femme et Mythe (Kadın ve Mit, 1982)

Sitede Ara