Klimatoloji Nedir, Neyi İnceler, Kısaca Tanımı

İklim bilimi veya klimatoloji, atmosfer içerisinde meydana gelen hava olayları ile yeryüzünde görülen iklim tiplerini inceleyen bilim dalı. Klimatoloji ile ilgilenen bilim adamına klimatolog denir.

İklim biliminin konusu olan iklim, geniş bir sahada uzun yıllar boyunca görülen atmosfer olaylarının ortalama hâlidir. İklim coğrafi yeryüzünün şekillenmesi ve tüm yaşamı çok yakından kontrol etmektedir. İklim bilimi, hava olaylarını yakından tanımak için fiziğin bir alt dalı olan meteorolojinin verilerinden geniş ölçüde yararlanır. Meteorolojinin yaptığı gözlemleri alır ve insan, canlı yaşamı açısından inceleyerek açıklamaya çalışır.

Yeryüzünde görülen başlıca iklim tiplerini, oluşum nedenlerini, özelliklerini ve insan yaşamı üzerine etkilerini, iklim elemanlarını (sıcaklık, basınç ve rüzgârlar, nemlilik ve yağış) konularını inceleyen fiziki coğrafya alt dalıdır. Ortalama 50-100 yıllık hava durumu ortalamaları alınarak iklim hakkında bilgiler oluşturulabilir.

Tarihi
Bu alanda ilk olarak kuru iklime sahip olan bir yerde toprak altında bulduğu taşlaşmış bambuları gözlemledikten sonra iklimlerin doğal olarak çok fazla değiştiğini tespit eden Çinli bilim adamı Shen Kuo (1031-1095), daha sonraları ise güney yarımkürede bir yolculuktan sonra 1686’da ticaret rüzgarlarının haritasını yayınlayan Edmund Halley, Amerika Birleşik Devletleri’nden Avrupa’ya posta göndermek için Körfez Akımı’nın rotasını çizen Benjamin Franklin (1706-1790) antisiklon terimini icat eden Francis Galton (1822-1911) ve iklim biliminde fiziksel bir bilim haline dönüşmesine yol açan istatistiksel analiz kullanımını teşvik eden Helmut Landsberg (1906-1985) önemli iklim araştırmacıları olarak sayılabilir.

Sitede Ara