Fovizm Nedir, Fovizm Akımının Öncüleri Hakkında Bilgi

Fovizm, gerçekçi değerler üzerinde ressam nitelikleri ve güçlü renk vurgulayan eserlerinden oluşan, yirminci yüzyılın başlarında modern sanatçılardan oluşan bir grup olan les Fovizm\’in (\”vahşi hayvanlar\” için Fransızca) tarzıdır. Hareketin liderleri André Derain ve Henri Matisse idi; üyeleri ışık ve mekanı açıklayan araç olarak yoğun renk kullanımını paylaştılar ve saf rengi yeniden biçimlendirdiler ve sanatçının duygusal durumunu iletişim kurmak için araç olarak biçimlendirdiler.

Fovizm, 1898-1908 yılları arasında Henri Matisse tarafından Fransa\’da geliştirilen bir sanat akımıdır. En önemli özelliği, tüpten çıkmış gibi çiğ ve bağıran renklerin doğrudan kullanımıdır. Matisse, Derain ve Vlaminck\’in Paris\’te açtıkları bir sergide ilk kez duyulmuştur. 1905 yılında gerçekleşen bu sergi, modern resme birçok katkıda bulunmuştur. Sergiye gelenler daha önce hiç karşılaşmadıkları bir anlatımla karşılaşmışlardır. Tuval üzerine sürülmüş doğrudan renkler, bozuk perspektif gelenleri şaşırtmıştır. Sergide bulunan ünlü eleştirmen Louis Vauxcelles bu gruba \”Les fauves\” (vahşi hayvanlar) olarak hitap etmiştir. Akım adını buradan alır. Fovizm\’de görsellik ön plandadır.

Vincent van Gogh ve Paul Cezanne\’dan, Seurat\’ın Puantilizm\’inden etkilenmişlerdir. Noktalarla boyama stili, yerini; düz motifler halinde özgürce uygulanan, çarpıcı saf renklere, geniş kesik fırça darbelerine bırakmış olsa da renk uyumu merkezli bir akım olmuştur.

Derain\’in \”Renk için Renk\” ideali böylece somutlaşmış, artık bir nesne kendi parlaklığını yaratabilirdi. Akımda ilham kaynağı olan önemli unsurlardan biri, Güney Fransa\’daki Collioure şehridir.

Sitede Ara