Suprematizm Nedir, Kısaca Tanımı ve Hakkında Bilgi

Suprematizm, sınırlı bir renk aralığında boyanmış daireler, kareler, çizgiler ve dikdörtgenler gibi temel geometrik formlara odaklanan bir sanat hareketidir. Kazimir Malevich tarafından Rusya\’da yaklaşık 1913 yılında kuruldu ve Malevich\’in 1915 tarihli Soyut Fütürist Resim Sergisi 0.10\’da St. Petersburg\’da 13 başka sanatçının yanında benzer tarzda 36 eser sergilemiştir. Suprematizm terimi, nesnelerin görsel tasvirinden ziyade \”saf sanatsal hissin üstünlüğü\” üzerine kurulu soyut bir sanat anlamına gelir.

Süprematizm, soyut geometriciliği benimseyen bir resim anlayışıdır. Bu terimi Kazimir Maleviç kendi geometrik soyutlaması için kullanmıştır.

Maleviç 1913\’te sanatı objeye bağlı görüşten kurtarmaya çalışmıştır, bunu da kübizmin ışığında yapmıştır. Maleviç, soyut resimde bulunan bütün ekspresyonist ve hikâyeci öğelerin ortadan kaldırılmasını ve mutlak saf biçimlerin, basit uyumların kurulmasında kullanılmasını önermektedir.

Konstrüktivistler gibi sanatın faydacılığını savunmalarına rağmen onlardan ayrılan ferdiyetçi bir tavır benimsemişlerdi. Sanatçının bir mühendis ve bilim adamı olması fikrine karşı çıkarak hür bir sanatçı tipi oluşturmayı hedeflediler.

Süprematistler açı, çember, dikdörtgen ve haç biçimlerini kullanmışlardır.

Sitede Ara