Avangard Nedir, Avangart Ne Demek, Tanımı, Örnekleri Hakkında Bilgi

Avangard ya da Avangart, bir sanat ve düşünce akımını, çağına göre yeni bir görüşü başlatan kimse veya eser. Kültür veya topluma göre radikal veya sıradışı, geleneksel olmayan, estetik yenilik ve ilk kabul edilemezlik ile karakterize edilebilir ve üretici ile tüketici arasındaki ilişkinin eleştirisini sunabilir.
Avangard, öncelikle kültürel alanda norm ya da statüko olarak kabul edilenin sınırlarını zorluyor. Avangard, bazıları tarafından postmodernizmden [ihtiyaç duyulan] farklı bir şekilde, modernizmin bir işareti olarak kabul edilir. Birçok sanatçı avangard bir hareketle kendilerini hizaya getirdiler ve hala yapmaya devam ediyorlar, Dada’dan Sitüasyonistler aracılığıyla bir tarih izleyerek 1981’deki Dil şairleri gibi postmodern sanatçılara kadar.
Avangard, radikal sosyal reformları da teşvik ediyor. İlk kaydedilmiş kullanımını içeren, “Aziz Simonian Olinde Rodrigues tarafından” L’artiste, le savant et l’industriel “adlı makalesinde (” Sanatçı, bilim adamı ve sanayici “, 1825) çağrılan bu anlamdı. şimdiki gibi geleneksel anlamıyla “avant-garde”: burada, sanatçıları “sanatın gücünün gerçekten de en hızlı ve en hızlı yol” olduğunu vurgulamak için sanatçıları “[avangard]” olarak hizmet etmeye çağırıyor. siyasal ve ekonomik reform.
 
Teoriler
Birkaç yazar, avangard aktivite parametrelerinin haritasını çıkarmaya çalıştı. İtalyan denemeci Renato Poggioli, 1962 tarihli Teoria dell’arte d’avanguardia (Avant-Garde Teorisi) adlı kitabında, öncü gazetecilik analizlerini kültürel bir fenomen olarak sunmaktadır.  Öncülüğün tarihsel, sosyal, psikolojik ve felsefi yönlerini inceleyen Poggioli, öncülerin kendileri için uygun olmayan yaşam tarzlarında kendini gösteren bazı idealleri veya değerleri paylaşabileceğini göstermek için bireysel sanat, şiir ve müzik örneklerinin ötesine uzanıyor: Öncü görüyor Bohemianizmin çeşitliliği ya da alt kategorisi olarak kültür.  Diğer yazarlar Poggioli’nin çalışmasını hem netleştirmeye hem de genişletmeye çalışmıştır. Alman edebiyat eleştirmeni Peter Bürger’in Avant-Garde Teorisi (1974), Kuruluşun toplumsal olarak eleştirel sanat eserlerini benimsemesine bakar ve kapitalizmle uyum içinde “bir kurum olarak sanatın, bireysel eserin politik içeriğini nötralize ettiğini” ileri sürmektedir.
Bürger’in makalesi, Alman Benjamin H. D. Buchloh (1941 doğumlu) gibi çağdaş Amerikan sanat tarihçilerinin çalışmalarını da büyük ölçüde etkiledi. Buchloh, denemelerin derlenmesinde Neo-avantgarde ve Culture Industry (2000), eleştirel olarak bu konumlara diyalektik bir yaklaşımı savunuyor. Daha sonraki eleştiriler, Eurocentric, şovenist ve türe özgü tanımları da içeren sınırlı analiz alanlarına dikkat çekerek, bu yaklaşımların sınırlarını teorikleştirdi.
 
Örnekler
Avangard Müzik
Müzikte Avant-garde, sınırları bir şekilde ihlal etmeye çalışırken, geleneksel yapılar içinde çalışan herhangi bir müzik biçimini ifade edebilir.  Bu terim, gelenekten kökten ayrılan müzisyenlerin eserlerini bütünüyle tanımlamak için gevşekçe kullanılır.  Bu tanım gereği, 20. yüzyılın bazı avangard bestecileri Arnold Schoenberg,  Charles Ives,  Igor Stravinsky,  Anton Webern,  George Antheil (sadece en eski eserlerinde), Alban Berg ,  Henry Cowell (ilk eserlerinde), Philip Glass, Harry Partch, John Cage, Morton Feldman, Richard Strauss (en eski eserinde),  Karlheinz Stockhausen,  Edgard Varèse ve Iannis Xenakis.  Çoğu avangard besteci erkek olmasına rağmen, bu sadece durum böyle değil. Kadın avangardlar arasında Pauline Oliveros, Diamanda Galás, Meredith Monk ve Laurie Anderson var.
Örneğin “modernizm” den ayıran bir “Avant-gardism” tanımı da var: Peter Bürger, örneğin, avangardlığın “sanat kurumunu” reddettiğini ve sosyal ve sanatsal değerlere meydan okuduğunu ve dolayısıyla siyasi, sosyal, ve kültürel faktörler.  Besteci ve müzikolog Larry Sitsky’ye göre, 20. yüzyılın başlarında avangard olarak nitelendirilmeyen modernist besteciler arasında Arnold Schoenberg, Anton Webern ve Igor Stravinsky; avangardlar kategorisine girmeyen modernist besteciler arasında Elliott Carter, Milton Babbitt, György Ligeti, Witold Lutosławski ve Luciano Berio yer alıyor, çünkü “modernizmi seyirciyi hedef almak için tasarlanmadı” .
 
Avangard Tiyatro
Avangard, 20. yüzyıl müziklerinde önemli bir tarihe sahip olmasına rağmen, tiyatro ve performans sanatında, genellikle müzik ve ses tasarımı yenilikleriyle ve görsel medya tasarımındaki gelişmelerle birlikte daha belirgindir. Tiyatro tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da avangard geleneklere katkılarıyla nitelendirilen hareketler var. Bunlar arasında Fluxus, Happenings ve Neo-Dada vardır.

Sitede Ara