Stereotipi Nedir, Ne Demektir, Tedavisi, Hakkında Bilgi

Stereotipi

 

Stereotipi, zekâ geriliği, otistik spektrum bozukluğu, geç diskinezi ve stereotipik hareket bozukluğu olan hastalarda görülen yineleyici ya da törensel hareket, duruş ya da ifadedir. Stereotipiler vücüdu sallamak gibi basit ya da kendini okşama, bacak bacak üstüne atma ve yerinde yürüme gibi karmaşık olabilir. Stereotipi için çeşitli nedenler önerilmiştir ve değişik tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Önerilen nedenler

Stereotipi için çeşitli olası açıklamalar bulunmaktadır ve farklı stereotipik davranışların farklı açıklamaları bulunabilir. Bir açıklamaya göre özel bir stereotipik davranışın algısal bir girdiye göre bir işlevi olduğudur. Diğer açıklamalara göre stereotipi gerginliği azaltır, hayal kırıklığını gösterir, dikkat gösterilmesi gerekliliğini bildirir, algısal uyaranlara ihtiyaç olduğunu gösterir, öğrenilmiş olduğu ya da nöropatolojik olduğu ya da bunların bir bileşkesi olduğu belirtilir, ya da özel bir açıklama gerektirmeyen normal bir davranış olduğu şeklinde tanımlanır.

Tedavisi

Tedavi seçenekleri arasında yineleyici davranışı toplumda daha kabul görebilen bir davranışla değiştirmek, egzersiz yapmak ya da ilaç vermek bulunur. Algısal tamamlama bozukluğu varsa, algısal tamamlama terapisi kullanılabilir.

Sitede Ara