Paul Simon Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

SİMON, Paul (1942) ABD’li besteci, şarkıcı ve şair. Art Garfunkel ile oluşturduğu ikili, 1960’larda popüler müziğin biçimlenmesinde önemli rol oynamıştır.

New Jersey Eyaleti’nin Newark kentinde doğdu. Müzisyen olan babası New York Kent Üniversitesi’ nde ders veriyordu. Annesi ilkokul öğretmeniydi. Paul Simon ilk ve ortaöğrenimini New York’ta tamamladı. Art Garfunkel ile lise yıllarında tanıştı. Queens College’da Ingiliz edebiyatı öğrenimi gördükten sonra Brooklyn Hukuk Okulu’na girerek hukuk konusunda yüksek lisans çalışmasına başladı. Ancak altı ay sonra üniversiteyi bırakarak tüm yaşamını müziğe verdi.

1960’larda Art Garfunkel ile Simon ve Garfunkul İkilisini oluşturdu. Rock müziğinin gençliğin büyük bir bölümünü egemenliği altına aldığı bu yıllarda Simon, Bob Dylan ve Joan Baez’in popüler-folk tarzına yaklaşan, ancak onlardan daha “kentli” bir müzik biçimine yöneldi. 1964-1970 arasında Art Garfunkel ile birlikte altı albüm yaptı. Bu altı yıl boyunca şiirlerinde giderek daha karmaşık, güçlü bir etki sağlama amacı gütmeye başladı. 1960’ların sonunda şarkıcılığı ve besteciliğinin yanı sıra bir “New York şairi” olma özelliğini de kazanmıştı.

Simon ve Garfunkel İkilisinin tüm bestelerini yapan ve şarkı sözlerini yazan Simon olmuştur. İkiliye şarkıcılıktan başka bir katkısı olmayan Art Garfunkel 1970’te müzik anlayışlarındaki farklılaşmadan ötürü Simon’dan ayrılınca Simon 1972’den başlayarak müzik çalışmalarını tek başına sürdürmüştür. Bu tarihten sonra, Simon geleneksel pop-folk türünden daha evrensel bir biçime yönelmiş, şarkılarında cazdan reggae’ye, Latin Amerika halk müziğinden rock’a kadar çeşitli türlerin öğelerini kullanarak bir “evrensel popüler müzik” arayışına girişmiştir. 1977’de The Graduate (Aşk Mevsimi) ile başladığı film müziği çalışmalarını 1970’lerde de sürdürmüştür. 2006 yılında Time dergisi tarafından ‘Dünyayı yönlendiren 100 kişi’ listesine alınan sanatçı, 2011 yılında ilk kez Türkiye’ye gelerek İstanbul’da konser verdi.

• YAPITLAR (başlıca): Wednesday Morning 3 AM, 1964; Sounds of Silence, 1966; Parsley, Sage, Rosemary and Thyme, 1966; The Graduate, 1968; Bookends, 1968; Bridge Över Trouhled Water, 1970; Paul Simon, 1972; There Goes Rhymin’ Simon, 1973; Live Rhymin’, 1974; Stili Crazy After Ali These Years, 1975; Paul Simon Greatest Hits, Ete., 1977.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara