Madame de Sevigne Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

SEVIGNE, Marie de Rabutin-Chantal (1626-1696) Fransız, yazar. Mektup türünün yayılmasına yol açmış ve birçok yazara örnek olmuştur.

5 Şubat 1626’da Paris’te doğdu, 17 Nisan 1696’da Grignan’da öldü. Eski Burgonya aristokrasisine bağlı bir aileden geliyordu. Küçük yaşta öksüz ve yetim kalınca amcası tarafından büyütüldü ve ünlü öğretmenler tarafından yetiştirildi. 1644’te Sevigne markisiyle evlendikten sonra Saray çevresine girdi. Kocasının 1651’de bir düelloda ölmesi üzerine yirmi beş yaşında iki çocuğuyla yalnız kaldı. Kızının da evlenerek başka bir kente yerleşmesi yalnızlığını daha da artırdı. Ancak Sevigne çok okuyan, zeki, iyi konuşan ve soylu çevrelerde oldukça ilgi toplayan bir kadındı. Ona ün kazandıran, çoğu 1664-1696 arasında, genellikle kızı Madame Grignan’a yazdığı sayısı 1500’e varan mektuplarıdır.

Sevigne mektuplarında Paris’teki ve Versailles Sarayı’ndaki gündelik yaşamı ayrıntılarıyla anlatır; ziyaret, piknik, gösteri, yargılama, ölüm gibi günlük olayları aktararak Paris’teki soyluların yaşamlarının canlı bir tablosunu çizer. Kibar bir dünyanın arkasındaki çatışmaları, örneğin birey ile kurallar, Paris ile taşra arasındaki çelişkileri, ustalıkla yakalamıştır. Bu mektuplar, o dönemin gündelik yaşamını aktaran birer belge olmanın ötesinde, üslupları ve anlatım tarzlarıyla da değer kazanmıştır. Sevigne’nin konuşmayı andıran, akıcı ve hareketli bir üslubu vardır. Çoğu edebi kaygı gözetilmeden yazılmış olmakla birlikte, bu mektuplar, Sevigne’nin gözlemlerle yetinmeyen, anlattıklarına kişisel duygu, düşünce ve yaşantısını da katan üslubu ile 17.yy’da bu özellikleri taşıyan mektup türünün ilk örnekleri olmuştur.

• YAPITLAR (başlıca): Lettres, (ö.s), 1726, (“Mektuplar”).

• KAYNAKLAR: H.R. Allentuch, Madame de Sevigne: A Portrait in Letters, 1964; J.Lemoine, Madame de Sevigne, sa famille et ses amis, 1927.

 Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara